Ana SayfaEkonomiPetrol Anlaşmasında Yeni Adım: OPEC Üyesi Olmayan Ülkeler de Üretim Kısıtlamasına Gidecek!

Petrol Anlaşmasında Yeni Adım: OPEC Üyesi Olmayan Ülkeler de Üretim Kısıtlamasına Gidecek!

-

2008 yılından beri petrol üretiminin kısıtlanması konusunda bir anlaşmaya varamayan OPEC (Petrol İhraç Eedn Ülkeler Birliği) üyesi ülkeler, Kasım ayı sonunda Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptıkları toplantıda anlaşmaya varmıştı. Bahse konu anlaşmaya OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerden de destek geleceği açıklandı.

Eylül ayı sonunda Cezayir’de toplanan OPEC üyesi ülkeler, petrol üretiminin kısıtlanması konusunda net bir mutabakata varamamıştı. Toplantının akabinde İran; petrol üretimini 300 bin varil artıracağını açıklamıştı. İran’ın bu açıklamasının ardından Suudi Arabistan da petrol üretimini günlük 1 milyon varil artırma tehdidinde bulunmuştu.

Kasım ayı sonunda Viyana’da gerçekleşen toplantıdan anlaşma haberi çıkması üzerine brent ham petrolün fiyatında yüzde 20’yi aşan oranda artış yaşanmıştı. OPEC üyesi ülkelerden toplantı öncesi gelen negatif açıklamalar sonrasında 44 dolara kadar sarkan brent ham petrolün varil fiyatı; anlaşma sağlandığı haberinin gelmesi ardından 55 dolara kadar çıkmıştı.

Rusya Etkisi Sürüyor!

OPEC üyesi ülkelerin negatif açıklamaları ile azalan brent ham petrolün varil fiyatı Rus ekonomisini de etkilemeye başlayınca devreye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin girdi. OPEC toplantısına  “davetli” statüsünde katılan Rusya, üye ülkelerin “petrol üretiminin kısıtlanması” yönünde anlaşmasını sağlamıştı.

OPEC ülkelerinin anlaşmasının ardından Rusya adımlarına devam ediyor. Petrol üretimini gelecek yıl içerisinde günlük 300 bin varil azaltacağını açıklayan Rusya, çevresini etkilemeye de devam ediyor. Kazakistan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ise şaşırtıcı bir şekilde üretimi ılımlı miktarda kısmayı vaat etti.

Bütün bu gelişmelerin ve açıklamaların akabinde brent ham petrol fiyatının daha da yükselmesi bekleniyor. Hali hazırda 54,5 dolar seviyesinde bulunan ham petrol fiyatının, ülkelerin açıklamalarına sadık kalmaları durumunda 60 dolar sınırına tırmanacağı ön görülüyor. Bu noktada verilen vaatlerin yerine getirilip getirilmeyeceği büyük önem arz ediyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,390BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler