Dolara Karşı Hamle Uluslararası Camiada Destek Buluyor!

0

Türkiye’nin yaklaşık 2 haftadır yürüttüğü Amerikan Doları ve Euro’nun bozdurularak Türk Lirası’na geçilmesi hamlesi meyvelerini vermeye başlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından diğer ülkelerle yapılan ticarette de yerel para birimlerinin kullanılması çağrısına global çapta destek geliyor.

Gelişen 8 Ülke Ekonomik İşbirliği Örgütü (D-8) Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi tarafından yapılan açıklamada; Amerikan Doları’nın son yıllardaki aşırı değerlenmesinden en çok “gelişmekte olan ülke piyasalarının” etkilendiği vurgulanarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına kulak verilmesi gerektiği belirtildi.

Kur Riskinin Azaltılması Gerektiğinde Hemfikiriz!

Amerikan Doları’nın özellikler Fed’in faiz artırımlarına gitmesinin ardından daha da güçleneceği ön görüsünde bulunan Musavi; bu durumun gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinden ciddi miktarda kur riski oluşturacağını düşündüğünü ifade etti. Gelişmekte olan ülkelerin kur baskısı yüzünden likidite edinmekte zorluk yaşadığını belirten Musavi, ülkelerin kendi aralarındaki ticarette yerel para birimlerini kullanmaları konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hemfikir olduklarının altını çizdi.

Gelişen 8 Ülke Ekonomik İşbirliği Örgütü (D-8) Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde gelecek yıl İstanbul’da gerçekleştirilmesi planlanan D-8 Zirvesi’nin pek çok açıdan kritik öneme haiz olduğunu belirtti.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ile Türkiye’nin ticarette yerel para birimlerinin kullanılması çağrısının kendilerini memnun ettiğini ifade eden Musavi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 yılında İran’a gerçekleşen ziyarette gündeme gelen konu hakkında adımların atılmaya başlandığını ve bu durumun gerçekleşmesi için ellerinden gelen çabayı göstermeye hazır olduklarını deklare etti.

Gelişen 8 Ülke Ekonomik İşbirliği Örgütü D-8’in 3,7 trilyon dolarlık ekonomik hacimle dünya ekonomisinin önemli bir bölümüne hitap ettiğini belirten Musavi, üye ülkeler arasında iş birliğinin geliştirilmesi için bütün paydaşların gönüllü olduğunu vurguladı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın