Advert Advert Advert

Faturalı Hatlara Kredi

Faturalı Hatlara Kredi
Faturalı Hatlara Kredi -

Faturalı hatlara kredi konusu son günlerde kulak aşınası olduğumuz konulardan biri olmaya başladı. Faturalı hatları kredinin amacı kredi kullanma ihtimali olmayan ve acil nakit ihtiyacı duyan kişilerin nakit ihtiyacını gidermek. Bu yazımızda kredi kullanma imkanı olmayan ve nakit ihtiyacı olanlar için faturalı hatlara kredi konusunu inceldik. Ayrıntılar Haberimizde!

Faturalı Hatlara Kredinin Uygulama Alanı

Kişilerin finansal sıkıntıları deyim yerindeyse insanları mucit ediyor. Nakit para ihtiyacı olan fakat kredi kartı limiti olmayan ve kredi kullanamayan kişilerin başvurduğu faturalı hatlara kredi konusu son zamanlarda hızlı yayılan konular arasında kendine yer buldu. Faturalı hatlara kredi konusu yeni bir kredilendirme türü olarak karşımıza çıkıyor.

Faturalı hatlara kredi küçük bir alışveriş mantığıyla çalışıyor. Nakit ihtiyacı olan kişiler öncelikle faturalı hattına yansıtarak telefon alıyor. Daha sonra aldığı bu telefonu hiç kullanmadan anlaştığı satıcıya aldığı ücretten daha düşük bir ücrete satıyor. Böylece satıcı farktan kar elde ederken telefonu alıp satan ise nakit ihtiyacını gideriyor ve fatura yansıtıldığı için yavaş yavaş ödüyor. Bu yöntemle alınan telefonun fiyatına göre değişiklik göstermekle birlik 1.000 TL ile 5.000 TL arasında nakit elde edilebiliyor.

Bir örnekle anlatmak gerekirse nakit ihtiyacı olan kişi faturasına yansıtarak 1.300 TL’lik telefon aldığını varsayalım. Bu durumda muhatap 1.300 TL’ye aldığı telefonu satıcıya geri 1.000 TL’ye satıyor. Böylelikle telefonu alıp satan 1.000 TL nakit para alırken satıcıda 300 TL kar elde ediyor.

Banka kredilerinde bazı şartlar olduğu gibi faturalı hatlara kredi konusunda da bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle faturalı hattınızın en az 6 aylık olması gerekiyor. Bunun dışında fatura ödemelerinin düzgün yapılmış olması ve telefon hattında yasal takip bulunmaması gerekiyor.  

Fakat bu durum etik olmadığı gibi yasal bir durum olarak da karşımıza çıkmıyor. Ne kadar masum bir alışverişmiş gibi dursa da ve alanda verende razı olsa da faturalı hatlara kredi alışveriş maskesinin altına saklanmış tefeciliktir. Haliyle hiçbir yasal statüsü yoktur ve kişilerin zor durumlarından yararlanmak olduğu için etik de değildir.

 

faturalı hatlara kredi faturaları hatlara kredi nedir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası