Cari Açık Ekim Ayında da Artmaya Devam Etti!

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemizin cari açık rakamları hızla artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yılın Ekim ayına göre 1 milyar 330 milyon Amerikan Doları’nı aşan meblağda artan cari açık; 1 milyar 675 milyon Amerikan Doları seviyesine yükseldi.

Cari açıkta her ay artarak devam eden meblağ, yıl sonuna doğru hızlanarak ve katlanarak devam ediyor. Özellikle son dönemde döviz kurunda gerçekleşen aşırı değerlenme ve brent ham petrolün fiyatının OPEC ülkelerinin üretim kısıtlaması anlaşmasına varmasıyla artış göstermesi cari açıkta adeta patlamaya neden oldu.

Ülkemiz ekonomisinin üçüncü çeyrekte gösterdiği daralmaya paralel olarak artış gösteren cari açık, yıllık bazda da 34 milyar dolar seviyesine yaklaşmış oldu. 2015 Kasım ve 2016 yılı Ekim ayları arasını kapsayan 12 aylık sürede cari işlemler açığı; 33 milyar 773 milyon Amerikan Doları olarak gerçekleşti.

Cari Açık Daha da Artabilir!

Dış ticaret açığı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 333 milyon dolar artış gösterdi. Bu artış neticesinde dış ticarette meydana gelen meblağ sadece 1 aylık zaman diliminde 2 milyar 804 milyon dolar seviyesine tırmandı.

Kasım ayının 8’inde yaşanan Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçiminin ardından hızla yükselişe geçen Amerikan Doları’nın henüz cari açık üzerinde net etkisinin görülmediğini ifade eden uzmanlar, Kasım ayı cari açık rakamlarının daha kötü gelebileceğini belirtiyorlar. Ayrıca Kasım ayı sonunda Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelen ve masadan petrol üretimi kısıtlaması anlaşması ile kalkan OPEC ülkeleri, brent ham petrolün fiyatının da artmasını sağladılar. Petrol ve petrol türevlerinin genelini ithal eden ülkemiz, bu artıştan en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Bahse konu artışında cari açıktaki artışı Kasım ayı itibariyle körüklemesi ön görülüyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın