Özel Öğrenci Yurtlarında Yeni Yönetmelik!

Özel Öğrenci Yurtlarında Yeni Yönetmelik!

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu eğitim alanında önemli düzenlemeleri öngören MEB' in Teşkilat ve görevleri ile ilgili değişiklik yapılmasına dair Kanun' un Resmi Gazetede yayımlandığını belirtti.Eğitim alanına değişik düzenlemeler içeren Milli Eğitim Bakanlığı' nın Teşkilat ve Görevlerine ilişkin Kanun' un Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından hız kazandırılan yönetmelikle ruhsatını Milli Eğitim Bakanlığın' an almamış işletmelerin öğrenci almalarına izin verilmeyecek.

Köklü değişikilikleri öngören kanunun en çok dikkat çeken maddesi ise öğrenci yurtlarına ruhsat verme yetkisinin belediyelerden alınarak tamamen Milli Eğitim Bakanlığına verilmesidir. Ayrıca öğrenci yurtları yerine Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği' nin yürürlüğe girmesi için çalışma başlattıklarını ifade etti.

Yurtlarda Güvenlik Önlemleri

Yapılacak yeni düzenlemeye göre her yıl öğretim yılı başlamadan önce, yurt binalarının yangın güvenliği, gaz ve su tesisat güvenliği, elektrik tesisat güvenliği ilgili kuruluşlara kontrol ettirilecek, raporlarında denetlemeye yetkili olanlara sunmak üzere muhafaza altına alınacağı ifade edildi. 

Şamlıoğlu yapmış olduğu açıklamaya göre, ilgili kurum ve kuruluşlarca hazırlanan raporda tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için kuruma valilik tarafınan gereken ikazlar yapılacak. Yapılan uyarının dikkate alınmaması ve eksikliklerin giderilmemesi halinde, kurumun ruhsatı iptal edileceği belirtildi. 

Kurumlarda duman ve yangına karşı ikaz amacıyla gaz kaçaklarını algılayan sensörler, otomatik söndürme sistemi,  alarm sistemi zorunluluğu getirilecek. Bakanlıktan ruhsatını almamış olan hiçbir kuruma, öğrenci barınma hizmeti verilemeyecek. İzinsiz öğrenci barınma hizmeti yapan kurumlar tespit edildiği zaman kapatılacak

 özel öğrenci yurtları özel öğrenci yurtları ruhsatı milli eğitim bakanlığı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?