Özel Öğrenci Yurtlarında Yeni Yönetmelik!

0

Eğitim alanına değişik düzenlemeler içeren Milli Eğitim Bakanlığı’ nın Teşkilat ve Görevlerine ilişkin Kanun’ un Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından hız kazandırılan yönetmelikle ruhsatını Milli Eğitim Bakanlığın’ an almamış işletmelerin öğrenci almalarına izin verilmeyecek.

Köklü değişikilikleri öngören kanunun en çok dikkat çeken maddesi ise öğrenci yurtlarına ruhsat verme yetkisinin belediyelerden alınarak tamamen Milli Eğitim Bakanlığına verilmesidir. Ayrıca öğrenci yurtları yerine Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’ nin yürürlüğe girmesi için çalışma başlattıklarını ifade etti.

Yurtlarda Güvenlik Önlemleri

Yapılacak yeni düzenlemeye göre her yıl öğretim yılı başlamadan önce, yurt binalarının yangın güvenliği, gaz ve su tesisat güvenliği, elektrik tesisat güvenliği ilgili kuruluşlara kontrol ettirilecek, raporlarında denetlemeye yetkili olanlara sunmak üzere muhafaza altına alınacağı ifade edildi. 

Şamlıoğlu yapmış olduğu açıklamaya göre, ilgili kurum ve kuruluşlarca hazırlanan raporda tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için kuruma valilik tarafınan gereken ikazlar yapılacak. Yapılan uyarının dikkate alınmaması ve eksikliklerin giderilmemesi halinde, kurumun ruhsatı iptal edileceği belirtildi. 

Kurumlarda duman ve yangına karşı ikaz amacıyla gaz kaçaklarını algılayan sensörler, otomatik söndürme sistemi,  alarm sistemi zorunluluğu getirilecek. Bakanlıktan ruhsatını almamış olan hiçbir kuruma, öğrenci barınma hizmeti verilemeyecek. İzinsiz öğrenci barınma hizmeti yapan kurumlar tespit edildiği zaman kapatılacak

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın