Altın Fiyatları Dibi Gördü

0

Çarşamba günü ABD’de gerçekleşecek olan FED toplantısından çıkacak olan kararlar piyasada dört gözle beklenirken, faiz artışı kararı alınacağı yönündeki öngörüler altın fiyatlarında düşüşe sebep oldu. Altının ons fiyatı son 10 ay içerisindeki en düşük seviyeyi gördü. Çeyrek altın satışı 216 TL seviyesinde yapılıyor.

Cuma günü 1165 dolar seviyesinde kapanışı yapan altının ons fiyatı, bu günden itibaren hızlı bir düşüşe geçti ve 1153 dolar seviyesine inerek son 10 ay içerisindeki en düşük fiyata ulaştı.

Kapalıçarşı’da gram altın Cuma gününden beri yatay seyrine devam ederek 131 liradan satılıyor. Bununla birlikte çeyrek altında da büyük bir değişiklik yaşanmadı. Cuma günü 213 lira seviyesinde günü kapatan çeyrek altın, bugün 214 lira seviyesinde işlem görüyor.

Faiz oranlarında yapılacak olan artış altın fiyatlarını ters orantılı olarak etkiliyor. Faiz oranlarındaki artış altına olan talebin düşmesine sebep olmakla birlikte altın fiyatlarının da düşmesine yol açarken, altın fiyatlarını belirleyen doların yükselmesini sağlıyor.

FED’in yıl sonu toplantısında alınacak olan kararlar Çarşamba günü duyurulacak. FED’in toplantı sonucunda 25 baz puanlık bir faiz artışı yapacağı tahmin ediliyor. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda FED bu yıl içerisinde ilk defa faiz artışı yapmış olacak. Önümüzdeki yıl 3 kere faiz artışı yapacağı öngörülen FED’in toplantısından çıkacak olan mesajlar piyasalarda merakla bekleniyor.
 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın