Konutlarda KDV Oranı Düşürülüyor!

0
Ömer Faruk Çelik, KONUTDER tarafından düzenlenen değerlendirme toplantısında, gayrimenkul ve inşaat sektörleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Her iki sektörün de beraber değerlendirilmesinin uygun olacağını belirten Çelik, İnşaat ve gayrimenkul sektörünün gayrisafi yurt içi hasıla’da yüzde 14,2 payının bulunduğunu söyledi. 
 
TÜRKİYE İÇERİSİNDE YER ALAN EN BÜYÜK 2. SEKTÖR
 
Türkiye’nin ikinci en büyük sektörü haline gelen inşaat ve gayrimenkul sektörlerinin iki milyon kişiye istihdam sağladığını kaydeden Çelik, aile bazında 8 milyon kişinin geçim kaynağı olduğunu ifade etti.
 
İKİNCİ EL EMLAK ÖN PLANDA
 
Rakamlarla konuşan Ömer Faruk Çelik, geçtiğimiz yıl konut satışlarının % 10,6 arttığını hatırlatarak, bu satışların yarısından çoğunun ikinci el emlak olduğunu belirtti. İkinci elde ciddi bir sirkülasyon oluştuğunu, yabancıya konut satışlarında da iyiye gidiş görüldüğüne değinen Çelik, geçtiğimiz yıl yabancılara 22 bin konut satıldığını ve 5 milyar dolar ciro sağlandığını söyledi. 
 
YABANCIYA EV SATIŞI RAĞBET GÖRÜYOR
 
Çelik, yabancıya emlak satışında Irak’ın önde olduğunu, Türkiye’den konut almak için bir çok ülke vatandaşının uğraştığını belirten Çelik, bunun da inşaat ve emlak sektörlerinin başarısını kanıtladığını ifade etti.
 
GELECEK YILLARDA FAALİYETLER ARTACAK
 
2016 yılında  inşaat ve gayrimenkul faaliyetlerinde % 5 büyüme beklentisinde olduklarını söyleyen Çelik, inşaat sektöründeki istihdamın da % 8’lere çıkartılmasını hedeflediklerini belirtti.
Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın