Ana SayfaGündemMobil İletişimde Abone Sayısı da Gelirler de Katlanarak Artmaya Devam Ediyor!

Mobil İletişimde Abone Sayısı da Gelirler de Katlanarak Artmaya Devam Ediyor!
M

-

Ülkemizde her geçen gün yaygınlaşan akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar, mobil iletişim pastasının büyümesini sağlıyor. Mobil iletişim pazarı müşteri talepleri doğrultusunda genişlemeye devam ediyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 2016 yılının 3. çeyreği hakkında düzenlenen “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu” yayımlandı. Bahse konu rapora göre; sektördeki işletmeciler 2016’nın 3. diliminde toplam 11,6 milyar Türk Lirası gelir elde ettiler.

Abone Sayısı 75 Milyona Dayandı: Gelirler Yüzde 12’den Fazla Arttı!

2015 yılının 3. çeyreğine göre sektördeki işletmecilerin gelirleri yüzde 12 düzeyinde artış kaydederken; işletmecilerin toplam yatırımları ise 1,4 milyar Türk Lirası’na yükseldi.

Bahse konu dönemde toplam mobil abone sayısı 74,5 milyon kişiye tırmanırken; geniş bant internet kullanan abone sayısı da 59 milyonu geride bıraktı. Eylül ayı itibarıyla toplam mobil geniş bant aboneleri sayısı ise 49 milyon seviyesine çıktı. Aynı dönemde sabit geniş bant aboneleri de 10 milyonu aşarken, mobil üzerinden internet aboneliğindeki artışın sabit abonelerdeki artışı katlayarak geçmesi dikkatlerden kaçmadı.

Mobil abonelerdeki artış miktarı, internet kullanımındaki artışa da yansıdı. İnternet kullanımı 2016 yılının 2. çeyreğine göre yüzde 16’yı aşan oranda artış kaydetti. Bahse konu artış neticesinde aylık mobil internet kullanımı ortalama 2,2 gigabyta yükseldi.

Fibere Altyapı Yatırımları da Devam Ediyor!

Ülkemizde internet kullanımı hızla artarken müşteri talepleri doğrultusunda yüksek hızlı internet yatırımları da olanca hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda fiber alt yapı uzunluğu son bir yılda yüzde 10’a yakın artarak 285 bin kilometreye ulaştı.

Aynı dönemde fiber abone sayısı da yüzde 13,7 artış kaydetti. Söz konusu artışla fiber internet kullanan abone sayısı 1 milyon 800 bin rakamını geride bıraktı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol