Banka Kredilerinin Genel Karşılıkları Düşürüldü

0

Resmi Gazete’de yayınlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yönetmeliğine göre bankaların kredi genel karşılıkları düşürülecek.

Banka kredilerini artırmak amacıyla yürütülen hazırlıklar sonucunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğine göre bankaların bazı kredilerinde genel karşılık düşürülecek, bazı kredilerde ise yeniden yapılandırma yapılabilecek.

Ekonomistlerin görüşlerine göre, yapılan yönetmelik değişikliği sayesinde bankaların daha çok kredi vereceği ve kredi masraflarının düşeceği tahmin ediliyor.

Yönetmelik taslağı iki hafta önce yayınlanmıştı, bugün uygulamaya geçilen yönetmeliğin 2017 yılının sonuna kadar yürürlükte olacak olan geçici bir maddesi var. Bu maddeye göre bankaların 1.grup içerisinde takip ettiği nakdi ve gayrinakdi ticari kredilerin genel karşılıkları %0.5 ve %0.1 oranına düşürülecek.

Bununla birlikte yönetmelikte 1.grupta takip edilen döviz kazanma amacıyla yapılan faaliyetler için alınan krediler, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) verilen krediler ve büyük çaplı kamu ihaleleri için kaynak sağlamak amacıyla verilen sendikasyon kredileri için genel karşılıklar sıfıra düşürüldü.

Bu kategoriler dışında kalan, 1.grupta takip edilen diğer nakdi kredilerin genel karşılığı %1, gayrinakdi kredilerin genel karşılığı ise %0.2 azaltıldı.

Ayrıyeten, yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte “donuk alacak” şeklinde tanımlanan kredilerle, birinci ve ikinci yeniden yapılandırmadan sonra ödemeleri aksamış olan kredilerin 2017 yılının bitimine kadar yeniden yapılandırılmasına fırsat tanınacak.  

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın