Ana SayfaEkonomiBanka Kredilerinin Genel Karşılıkları Düşürüldü

Banka Kredilerinin Genel Karşılıkları Düşürüldü

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Resmi Gazete’de yayınlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yönetmeliğine göre bankaların kredi genel karşılıkları düşürülecek.

Banka kredilerini artırmak amacıyla yürütülen hazırlıklar sonucunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğine göre bankaların bazı kredilerinde genel karşılık düşürülecek, bazı kredilerde ise yeniden yapılandırma yapılabilecek.

Ekonomistlerin görüşlerine göre, yapılan yönetmelik değişikliği sayesinde bankaların daha çok kredi vereceği ve kredi masraflarının düşeceği tahmin ediliyor.

Yönetmelik taslağı iki hafta önce yayınlanmıştı, bugün uygulamaya geçilen yönetmeliğin 2017 yılının sonuna kadar yürürlükte olacak olan geçici bir maddesi var. Bu maddeye göre bankaların 1.grup içerisinde takip ettiği nakdi ve gayrinakdi ticari kredilerin genel karşılıkları %0.5 ve %0.1 oranına düşürülecek.

Bununla birlikte yönetmelikte 1.grupta takip edilen döviz kazanma amacıyla yapılan faaliyetler için alınan krediler, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) verilen krediler ve büyük çaplı kamu ihaleleri için kaynak sağlamak amacıyla verilen sendikasyon kredileri için genel karşılıklar sıfıra düşürüldü.

Bu kategoriler dışında kalan, 1.grupta takip edilen diğer nakdi kredilerin genel karşılığı %1, gayrinakdi kredilerin genel karşılığı ise %0.2 azaltıldı.

Ayrıyeten, yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte “donuk alacak” şeklinde tanımlanan kredilerle, birinci ve ikinci yeniden yapılandırmadan sonra ödemeleri aksamış olan kredilerin 2017 yılının bitimine kadar yeniden yapılandırılmasına fırsat tanınacak.  

 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.