Ana SayfaEkonomiKur Yükseldi Galatasaray’ın Borçları Patladı!

Kur Yükseldi Galatasaray’ın Borçları Patladı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Galatasaray Kulübü uzunca bir süredir yüklü borçlarıyla mücadele ediyor. Kulübün özellikle son 10 yılda katlanarak artan borç yükü, 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla 1 milyar 623 milyon Türk Lirası’na dayandı.

Bundan önce 30 Haziran 2016 tarih itibarıyla açıklanan Galatasaray Kulübü’nün borç miktarı 1 milyar 564 milyon Türk Lirası seviyesindeydi. Aradan geçen 3 aylık dönemde özellikle yükselen kurdan dolayı Galatasaray’ın borçları tam 59 milyon Türk Lirası daha artış gösterdi.

Esas Kur Farkı Henüz Yansımadı!

Galatasaray’ın Gayrettepe Dedeman Otel’de gerçekleştirilen aralık ayı olağan divan kurulu toplantısında, yapılan açıklamaya göre 30 Eylül 2016 itibarıyla kulübün toplam borcunun 1 milyar 623 milyon Türk Lirası’na yükselmesinin yanı sıra, kulübün 545 milyon Türk Lirası da alacağı olduğu deklare edildi. Kulübün borç alacak farkı Eylül sonu itibarıyla 1 milyar 78 milyon Türk Lirası olarak hesaplandı.

Kulüp yetkilileri tarafından son dönemdeki borç artışının kur farkı ve faizlerden kaynaklandığı açıklandı. Oysa bahse konu 3 aylık dönemde kurun aşırı değerlenmediği, aksine 8 kasım ABD Başkanlık seçimleri ile birlikte kurda anormal artışlar gerçekleşmeye başladığı divan üyelerinin dikkatlerinden kaçmadı.

Borçlarının önemli bir kısmı dolar ve Euro üzerinden olan Galatasaray Kulübü’nün, özellikle Kasım ayından itibaren aşırı değerlenen döviz kuru neticesinde borçlarının hangi seviyeye geldiği ise önümüzdeki dönemde açıklanacak. Uzmanlar kulübün borç meblağının esas kasım ayından sonra kur kaynaklı olarak artmaya başlayacağı ön görüsünde bulunuyorlar.

Bankalara yüklü miktarda kredi borcu bulunan Galatasaray, borç yükünden kurtulmak için elinde bulunan gayrimenkullerini değerlendirmek istiyor. Bu kapsamda ekim ayında yönetim kurulundan Riva ve Florya arazilerinin projelendirilmesi için yetki alan Başkan Dursun Özbek, kulübü orta vadede borç yükünden kurtarmanın hesabını yapıyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.