Kur Yükseldi Galatasaray’ın Borçları Patladı!

0

Galatasaray Kulübü uzunca bir süredir yüklü borçlarıyla mücadele ediyor. Kulübün özellikle son 10 yılda katlanarak artan borç yükü, 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla 1 milyar 623 milyon Türk Lirası’na dayandı.

Bundan önce 30 Haziran 2016 tarih itibarıyla açıklanan Galatasaray Kulübü’nün borç miktarı 1 milyar 564 milyon Türk Lirası seviyesindeydi. Aradan geçen 3 aylık dönemde özellikle yükselen kurdan dolayı Galatasaray’ın borçları tam 59 milyon Türk Lirası daha artış gösterdi.

Esas Kur Farkı Henüz Yansımadı!

Galatasaray’ın Gayrettepe Dedeman Otel’de gerçekleştirilen aralık ayı olağan divan kurulu toplantısında, yapılan açıklamaya göre 30 Eylül 2016 itibarıyla kulübün toplam borcunun 1 milyar 623 milyon Türk Lirası’na yükselmesinin yanı sıra, kulübün 545 milyon Türk Lirası da alacağı olduğu deklare edildi. Kulübün borç alacak farkı Eylül sonu itibarıyla 1 milyar 78 milyon Türk Lirası olarak hesaplandı.

Kulüp yetkilileri tarafından son dönemdeki borç artışının kur farkı ve faizlerden kaynaklandığı açıklandı. Oysa bahse konu 3 aylık dönemde kurun aşırı değerlenmediği, aksine 8 kasım ABD Başkanlık seçimleri ile birlikte kurda anormal artışlar gerçekleşmeye başladığı divan üyelerinin dikkatlerinden kaçmadı.

Borçlarının önemli bir kısmı dolar ve Euro üzerinden olan Galatasaray Kulübü’nün, özellikle Kasım ayından itibaren aşırı değerlenen döviz kuru neticesinde borçlarının hangi seviyeye geldiği ise önümüzdeki dönemde açıklanacak. Uzmanlar kulübün borç meblağının esas kasım ayından sonra kur kaynaklı olarak artmaya başlayacağı ön görüsünde bulunuyorlar.

Bankalara yüklü miktarda kredi borcu bulunan Galatasaray, borç yükünden kurtulmak için elinde bulunan gayrimenkullerini değerlendirmek istiyor. Bu kapsamda ekim ayında yönetim kurulundan Riva ve Florya arazilerinin projelendirilmesi için yetki alan Başkan Dursun Özbek, kulübü orta vadede borç yükünden kurtarmanın hesabını yapıyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın