Ana SayfaEkonomiYumurta Fiyatları Neden Patladı?

Yumurta Fiyatları Neden Patladı?
Y

-

Yumurta fiyatları günden güne artmaya devam ediyor. Özellikle son 1 haftada yumurta fiyatları ikiye katlandı. Geçen hafta marketlerde 8- 10 lira civarında satılan yumurtanın kolisi hali hazırda 20 lirayı bulmuş durumda. Vatandaş 1 haftalık süreçte meydana gelen müthiş artış karşısında şaşkın durumda.

Dünya öyle bir hale geldi ki; yumurta zammının altında dahi dolaylı yoldan da olsa siyasi mülahazalar yatıyor. Şöyle ki; Türkiye 2 yıl öncesine kadar Irak’ın tavuk ve tavuk ürünlerinde en büyük tedarikçisi konumundaydı. Ancak Irak’ta son zamanda yönetime Şii ağırlıklı yöneticilerin gelmesiyle birlikte, Türk tavukçuluğu üzerine çeşitli oyunlar oynanmaya başlandı. Türk tavukçuluk sektörü “kuş gribi” söylemiyle Irak’ta bitirilmeye çalışıldı. Bunda tam olarak başarılı olunamasa da fırsattan istifade eden İran’lı tavukçular hemen Irak pazarını ele geçirdi. Lakin geçtiğimiz hafta İran’da meydana gelen kuş gribi vakasından dolayı 1 milyona yakın tavuğun hastalanması ve yaklaşık 600 bininin itlaf edilmesiyle İran değil yumurta ihracatı yapmak, iç piyasaya dahi yetecek kadar yumurta bulamaz oldu.

Türk Yumurtacısına Gün Doğdu!

Bölgenin en büyük tavuk ve yumurta tedarikçisi konumunda olan Türkiye, İran’da ortaya çıkan kuş gribi vakasının ardından hem İran’ın hem de Irak’ın ilk aklına gelen seçenek oldu. Ülkemize gelen İran’lı tüccarlar yaklaşık 3 dolara temin ettikleri yumurtanın kolisini ülkelerinde 8 dolar civarında satmaya başladırlar.

İran’ın çekilmek zorunda kaldığı Irak’tan da Türk yumurtasına talep yoğun. Bu noktada olan yine bizim vatandaşımıza oldu. Aslında yeterli miktarda yumurta üretilmesine rağmen, ülkemizdeki fırsatçılar, yurtdışı fiyatına iç pazara yumurta satmaya başladılar. Geçtiğimiz hafta itibari ile 8 liradan başlayan yumurtanın koli fiyatı maksimum 11 liraya kadar çıkıyordu. Hali hazırda 13 liradan başlayan yumurtanın koli fiyatı hipermarketlerde 20 liranın dahi üzerinde.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol