Ana SayfaEkonomiFED ’in Faiz Artırması Kredi Faizlerini Nasıl Etkiler?

FED ’in Faiz Artırması Kredi Faizlerini Nasıl Etkiler?
F

-

FED Faiz Arttırdı Arttıracak Peki Bu Durumda Kredi Faizleri Nasıl Etkilenir?

Fed 2016 yılının son toplantısında 0,25 faiz artırma yoluna gitti. Bu beklenen bir durum olmasından ve daha önce fiyatlanmasında dolayı piyasaları fazla etkilemedi. Fakat Fed ‘in 2017 yılında 2 veya 3 faiz artırımına gitmesi muhtemel gözüküyor. Bu yüzden 2017 yılında gelişmekte olan ülkeleri zor bir yıl bekliyor.

Fed ‘in faiz kararları tüm dünyayı etkilerken gelişmekte olan ülkeleri yakından ilgilendiriyor. Bu zamana kadar Fed ‘in faizleri düşük tutmasıyla sermayenin gelişmekte olan ülkelere aktığı biliniyor. Fakat Fed ‘in faiz artırması sonucunda gelişmekte olan ülkelere akan sermayelerin geri ABD’ye dönme ihtimali olduğu için gelişmekte olan ülkeleri zor zamanlar beklediğini söyleyebiliriz.

Fed ‘in aldığı kararlar ve gelecekte alacağı kararlar Türk bankacılık sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Bankaların belirlediği faiz oranları kredilendirme maliyeti ve kredi marjları ile ilgilidir ve bu iki etkende piyasaya da sermaye miktarına ya da para miktarına göre değişir. Fed 2017 ‘de faiz artırımına gitmesiyle Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışı olması bekleniyor. Bu durumda ülke piyasalarında ki para miktarı azaldığı için kredilendirme maliyeti artacağı için kredi faizleri yükselebilir.

Fed faiz arttırmaya devam etmesi halinde Türk Lirası değer kaybedeceği için Türkiye Merkez Bankası bu duruma müdahale edecektir. MB’nin elindeki rezerv durumu fazla olmadığı için MB bu müdahaleyi faiz arttırarak yapmak zorunda kalabilir. Bu durumda bir süre sonra reel faiz oranlarını arttıracağı için kredi faiz oranları artabilir.

Son olarak şunu da belirtmek isteriz ki bu analizler olasılıktır ve kredi faizlerinin uzun dönemdeki hareketlerini irdeleyen bir analizdir. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol