Ana SayfaGündemYaz Saati Uygulamasına Devam

Yaz Saati Uygulamasına Devam

-

Kış saati uygulamasının kaldırıp, sürekli olarak yaz saati uygulanması kararının ardından vatandaşların bir kısmı bu uygulamadan şikayetçi olduklarını dile getirerek kış saati uygulamasına geri dönülmesi için kampanya başlatmıştı. Enerji Bakanlığı bu konuyla ilgili açıklama yaparak kış saatine geçilmesinin şu an söz konusu olmadığını bildirdi. Bu durumda yaz saati uygulaması devam edecek.

Enerji Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre yaz saati uygulamasıyla büyük ölçüde elektrikten tasarruf sağlandığı ve uygulamanın devam ettirileceği duyuruldu.

Yapılması uzun zamandır tasarlanan sürekli yaz saati uygulaması bu yıl yürürlüğe girdi. Bu yeni uygulama sayesinde yaklaşık 2.5 milyar TL’lik elektrik tasarrufu sağlanması ve havaların erken karamasından dolayı vatandaşların psikolojisinin olumsuz etkilenmesinin engellenmesi amaçlanıyor. Enerji Bakanlığı’nın yaptığı hesaplamalar doğrultusunda, sürekli yaz saati uygulamasıyla birlikte mesai saatleri olan sabah 8 ve akşam 5 saatleri arasında sadece kamu kuruluşlarında 1 milyar TL’lik elektrik tasarrufu yapılacak. Özel sektör de hesaba katıldığında toplam 2.5 milyar TL’lik elektrik tasarrufu sağlanacağı tahmin ediliyor. Devamlı olarak yaz saati uygulaması üzerine yapılan akademik çalışmalar, yaz saatinin sürekli olarak uygulanması durumunda elektrik tüketiminde %1.32 oranında tasarruf edileceğini ortaya koyuyor. Bu oran ise 2.3 TWh’e tekabül ediyor ve tüketiciler için 977 milyon TL’lik tasarruf anlamına geliyor.

Bu yüzden Enerji Bakanlığı şu an için devamlı yaz saati uygulamasını kaldırmayı planlamıyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler