Advert Advert Advert

OPEC'in Petrol Üretimi Artış Gösterdi

OPEC'in Petrol Üretimi Artış Gösterdi
OPEC'in Petrol Üretimi Artış Gösterdi -

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) günlük petrol üretimi ile Kasım ayından bir önceki döneme göre 33 milyon 870 bin varile doğru artış gösterdi. İşte ayrıntılar...

OPEC, Petrol Piyasa Raporu'na göre Kasım ayında küresel petrol arzı ile bir önceki aya göre günlük 530 bin artış ile beraber 96 milyon 840 bin varile çıktı. Küresel petrol arzı olan OPEC ve dış ülkelerdeki üretimle yükseliş gösterdi. OPEC dışı ülkelerin ise arzı, Kasım ayından bir önceki aya göre günlük yaklaşık 379 bin varil artış gösterdi.

OPEC, ham petrol üretimi olarak Kasım ayının bir önceki ayına göre günlük 151 bin varil artış ile beraber 33 milyon 870 bin varile ulaştığı belirtildi. OPEC'in üretiminin artması, Kasım ayından bir önceki aya göre küresel petrol üretimindeki payın %35'de sabit kalması farklı şekilde yorumlandı.

Kasım ayında OPEC içinde petrol üretimi çok olan Angola, Libya ve Nijerya artarken, en büyük düşüşü Kuveyt ile Suudi Arabistan'da yaşadı.

Angola'nın günlük üretimi Kasım ayından bir önceki aya göre 124 bin varil arttı. Nijerya'nın günlük üretimi 62 bin varil, Libya'nın ise 47 bin varil olarak artış gösterdi. Örgüt içindeki üretim miktarı 51 bin varil ile Kuveyt'e yansıdı. OPEC'in büyük üreticisi Suudi Arabistan'da Temmuz ayının bir önceki ayına göre arz 37 bin varil düşüş ile beraber 10 milyon 512 bin varile gerileme yaşadı.

Bu yıl OPEC'in ham petrol talebi bir önceki yıla göre günlük 1 milyon 900 bin varil artış göstererek 31 milyon 900 bin varile, 2017'de ise 32 milyon 600 bin varile çıkacak. Bu yıl küresel petrol talebinin geçen yıla göre 1 milyon 240 bin varil artış ile beraber günlük 94 milyon 410 bin varili, 2017 yılının 95 milyon 560 bin varili bulacağı biliniyor.

Petrol Piyasa Raporu'na ham petrol üretimi OPEC küresel petrol talebi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!