Bugünün Dolar Fiyatları 16 Aralık 2016

0

Piyasalar hafta sonu tatiline giriş yaparken, dolar 3.50 TL’nin altında seyrediyor. Euro ise 3.65 TL dolaylarında işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası FED’in 2017 yılı içerisinde 3 faiz artırımı yapacağını açıklamasının ardında dolar, bugün Türkiye piyasalarında 3.50 TL’nin aşağısında işlem gördü.

Dolar, bankalar arası piyasada 3.49’a düşüş yapmakla birlikte şu saatlerde yaklaşık 3.50 TL’den satılıyor. Euro ise 3.65 TL düzeyinde seyrine devam ediyor.

FED’in Eylül ayı toplantısında 2017 yılında 2 kez faiz artışı yapılacağını açıklamasına rağmen, Aralık ayı toplantısında 3 kez faiz artışı yapılacağı bildirildi. Faiz artışının yükseleceği bilgisiyle birlikte dolar, piyasalarda tekrar yükselişe geçti.

Ekonomi uzmanları FED’in faiz artırımı kararını açıklamasının ardından Donald Trump’ın yürüteceği ekonomi politikalarının piyasalar tarafından merakla gözlendiğini belirterek, bu zaman dilimi içerisinde doların durumundaki dengesizliklerin gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde değer kaybına sebep olabileceğini dile getirdi.

Uzmanların görüşüne göre dolar 3.5420 düzeyinde direnç, bunula birlikte 3.4790 düzeyinde ise destek durumunda bulunuyor.

Doların, dünyada en çok geçerli olan diğer 6 para birimine karşı oranını gösteren dolar endeksi bugün 103.140 düzeyinde yatay seyrine devam ederek, dün ulaştığı son 14 yılın rekor düzeyi olan 103.560 değerinden fazla uzaklaşmıyor. Dolar endeksi haftalık seyirde %1.5 oranında yükseliş yaşadı.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın