Ana SayfaEkonomiBorç Yapılandırmada Yeni Düzenleme! İşte Şartlar

Borç Yapılandırmada Yeni Düzenleme! İşte Şartlar

-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu dövizde son haftalarda yaşanan fiyat yükselişi ardından harekete geçti. Yönetmelik değişikliğine giden BDDK, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik göstergeleri değerlendirerek bankaların kredi kullandırma kapasitesini yeniden düzenledi. Düzenleme Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

YENİDEN YAPILANDIRMA ŞARTLARI

Konuyla ilgili geniş kapsamlı bir açıklama da yapan BDDK, döviz kurunda son zamanlarda meydana gelen yükselişe ve borçlu ödemelerinin altını çizerek; yeniden yapılandırma şartlarının daha esnek hale getirildiğini bildirdi. BDDK açıklamasında yeni düzenleme ardından donuk alacakların iki defa ile sınırlanmak suretiyle yeniden yapılandırmaya gidebileceğini de ifade etti.

KOBİ KREDİLERİNDE YENİ DÜZENLEME

Bankaların kredi kullandırma şartları da yapılan düzenlemeyle daha esnek hale getirildi. Kredi kullandırma durumunda genel karşılık oranları düşürüldü. İhracata yönelik ve döviz kazandırıcı işlemlerde bulunan KOBİ kredilerinde de düzenleme yapıldı. Düzenleme öncesinde yüzde sıfır ve binde 5 olan genel karşılık istisnasının kapsamı, söz konusu iki kredide de % sıfır olarak netleştirildi.

MİKO ÖLÇEKLİ İŞELTMELER FİNANSMANA DAHA KOLAY ULAŞACAK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu küçük ölçekli işletmelere destek kapsamında, finansman kaynaklarının yükseltilmesi adına hesap durumunu tespit eden belgelerin bulunma zorunluluğu olmayan 250 bin Lira olan kredilerdeki sınır 1 milyon Liraya yükseltildi.

KOBİ’LER FİNANSMAN SINIRI YÜKSELTİLDİ

Yeni düzenleme sonrasında KOBİ’ler finansmana artık daha hızlı ve kolay ulaşacak. KOBİ tanımında bulunan 40 milyon TL olan ciro sınırı 125 milyon TL’ye çıkarıldı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler