Ana SayfaGündemKüba’dan Çek Cumhuriyeti'ne Tuhaf Teklif

Küba’dan Çek Cumhuriyeti’ne Tuhaf Teklif

-

Uluslararası haber ajanslarından alınan bilgiye göre Küba, Çek Cumhuriyeti’ne olan 276 milyon dolar tutarındaki borcunu ödemek için ilginç bir teklifte bulundu. Buna göre Küba, borcunu rom olarak ödemeyi teklif etti.

Çek Cumhuriyeti Finans Bakanlığı’nın açıklamasına göre Küba bu teklifi borçla ilgili gerçekleştirilen son toplantılarda yaptı.

Çek Cumhuriyeti bu teklifi kabul etmesi durumunda 100 yıl boyunca yeterli olacak kadar rom stoklamış olacak. Fakat Çek hükümeti, borcun bir bölümünün bile olsa para olarak ödenmesini talep ettiklerini dile getirdi.

Küba’nın Çek Cumhuriyeti’ne olan borcu Sovyetler Birliği ve ABD arasında yaşanan Soğuk Savaş devrinden kalma. Soğuk Savaş sürecinde ismi Çekoslovakya olan Çek Cumhuriyeti, komünist Doğu Bloğu ülkelerinden biriydi. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Çekoslovakya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak iki ayrı ülke haline geldi.

Haber ajansları, Küba’nın para kaynaklarının yeterli olmaması sebebiyle Çek Cumhuriyeti’ne bu teklifi yaptığını belirtti.

Çek Finans Bakanlığı, Küba’nın borcuna karşılık olarak rom haricinde tıbbi ilaçlar da alabileceklerini dile getirdi. Buna karşın Küba’da üretilen tıbbi ilaçların Avrupa Birliği sertifikası bulunmuyor. Bu yüzden Küba’nın borcunu tıbbi ilaçlarla ödemesi pek mümkün değil.  

Bununla birlikte rom, Çek Cumhuriyeti’nde yaygın olarak tüketilen bir içki. Çek İstatistik Ofisi’nden alınan veriler, Çek Cumhuriyeti’nin 2015 yılı içerisinde Küba’dan 2 milyon dolar tutarında rom ithal ettiğini gösteriyor.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler