Milli Baz İstasyonları Geliyor, 130 bin İstasyon Üretilecek

Milli Baz İstasyonları Geliyor, 130 bin İstasyon Üretilecek

Yerli sermeyenin kullanıldığı ilk baz istasyonlarını ASELSAN üreterek test etmeye başladı. Mobil iletişimde 4.5G teknolojisine geçen Türkiye, milli baz istasyonu projesiyle kullanımın tamamını yerli sermaye ile üretmeyi hedefliyor.Cumhurbaşkanı’nın talimatı doğrultusunda üretilen ilk yerli sermaye baz istasyonları testlerine başladı. Şimdilik 2 istasyonun faaliyete geçtiği proje kapsamında hedef tüm istasyonları yerli sermaye ile üretmek ve kullanıma açmak.

ASELSAN 2 İSTASYONDA TESTLERE BAŞLADI

ASELSAN’ın projesini hazırladığı 4.5G’ye uyumlu 2 baz istasyonu çalışmalarında sona gelindi. ASELSAN tamamladığı projeleri test etmeye başladı. Beşeri güce ihtiyaç duymayan sistem, otomatik olarak devreye giriyor. Akıllı yazılımlar sayesinde, istasyonların kurulum süresi ciddi şekilde kısalıyor. ASELSAN tarafından üretilen bu sistemler, mobil iletişimde maksimum performans sergilerken; enerji verimini de yükseltiyor. Ülkemizde bulunan yaklaşık 130 bin baz istasyonu içinde aynı çalışmaların yapılıp, istasyonların milli teknolojiyle donatılması hedefleniyor.

YURTDIŞINA GİDEN PARA YURT İÇİNDE KALACAK

Milli baz istasyonlarının hayata geçmesi için gerekli çalışmaları tamamlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı baz istasyonlarının ilk etapta % 10’luk kısmını millileştirmeyi hedefliyor. İletişimde millileşme projeleri tamamlandığında Türkiye 600 milyon lira kadar geliri yurt içinde bırakacak.

4.5G İLE YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI, 1. YIL HEDEF % 30 KULLANIM

4.5G ihalesi ardından başlatılan yerli üretim baz istasyonları projeleri, Türkiye için yeni bir döneme geçildiğinin de habercisi oldu. Birinci yılda % 30’luk kısmının millileştirilmesi planlanan istasyonlar, 3. yılın sonunda yaklaşık yüzde 50’ye ulaşack.milli baz istasyonu aselsan baz istasyonu test yerli baz istasyonu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!