Ana SayfaSigortaSigorta Primleri Asgari Ücret Üzerinde Yatırılırsa Ne Olur?

Sigorta Primleri Asgari Ücret Üzerinde Yatırılırsa Ne Olur?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Sigorta Primlerinin Asgari Ücret Üzerinden Yatırılması Sorunu

İşverenler için sigorta ödemeleri büyük bir yük olma özelliği taşıyor. İşverenler çalıştırdığı işçi başına çeşitli vergi kalemleri altında vergi ödedikleri için bu durumdan kurtulmak için ya sigortasız işçi çalıştırıyor ya da az vergi ödemek için çalışanlarının sigorta primini asgari ücret üzerinden gösteriyor. Sigorta primlerinin asgari ücret üzerinden yatırılması sigortasız işçi çalıştırma denetimleri arttığı için çok başvurulan bir yöntem haline geldi.

Bu yüzden asgari ücretten yüksek maaş alanlar sigorta primlerini iyi takip etmeleri gerekiyor. Aksi taktirde böyle bir durumla karşılaşmaları işten bile olmayacaktır. Sigorta primlerinin asgari ücret üzerinden yatırılması kişilerin resmi gelirinin asgari ücret olarak gösterilmesi anlamına geldiği için bu durum kişilerin bankalarla olan ilişkilerini ve emekli maaşlarını etkiliyor.

Kişilerin sigorta primini asgari ücretten yatırabilmek için işverenler çalışanların aylık gelirini asgari ücretmiş gibi göstermektedir. Yani asgari ücret üzerinden sigorta primi yatan kişiler ne kadar maaş alırsa alsın bankalarda ve devlet dairelerinde kişinin aylık geliri asgari ücretten gözüküyor. Hal böyle olunca bankalar kişilerin resmi gelirleri ile ilgilendiği için bu kişiler kredi çekerken ve kredi kartı alırken limit konusunda sıkıntı çekebiliyor.

Ayrıca sigorta priminin olması gerekenden az ödenmesi emeklilik maaşına doğrudan etki ediyor. Kişilerin aylık yatan sigorta primleri ne kadar fazla ise o kadar fazla emekli maaşı alırlar. Bu yüzden sigorta primi asgari ücret üzerinden yatırılan kişiler olması gerekenden az emekli maaşı alıyor.

 

 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.