Advert Advert Advert

Sigorta Primleri Asgari Ücret Üzerinde Yatırılırsa Ne Olur?

Sigorta Primleri Asgari Ücret Üzerinde Yatırılırsa Ne Olur?
Sigorta Primleri Asgari Ücret Üzerinde Yatırılırsa Ne Olur? -

Bazı işverenler çalışanlarının yüksek maaş almasına rağmen sigorta primlerini asgari ücret üzerinden yatırıyor. Bu durum çoğu çalışanın başına gelen bir durum olma özelliği taşıyor. Çalışanların sigorta primlerini takip etmesi bu gibi durumlar için önem taşıyor. Bu yazımızda sigorta primi asgari ücret üzerinden yatırılanların yaşayabileceği durumları inceledik. Ayrıntılar Haberimizde!

Sigorta Primlerinin Asgari Ücret Üzerinden Yatırılması Sorunu

İşverenler için sigorta ödemeleri büyük bir yük olma özelliği taşıyor. İşverenler çalıştırdığı işçi başına çeşitli vergi kalemleri altında vergi ödedikleri için bu durumdan kurtulmak için ya sigortasız işçi çalıştırıyor ya da az vergi ödemek için çalışanlarının sigorta primini asgari ücret üzerinden gösteriyor. Sigorta primlerinin asgari ücret üzerinden yatırılması sigortasız işçi çalıştırma denetimleri arttığı için çok başvurulan bir yöntem haline geldi.

Bu yüzden asgari ücretten yüksek maaş alanlar sigorta primlerini iyi takip etmeleri gerekiyor. Aksi taktirde böyle bir durumla karşılaşmaları işten bile olmayacaktır. Sigorta primlerinin asgari ücret üzerinden yatırılması kişilerin resmi gelirinin asgari ücret olarak gösterilmesi anlamına geldiği için bu durum kişilerin bankalarla olan ilişkilerini ve emekli maaşlarını etkiliyor.

Kişilerin sigorta primini asgari ücretten yatırabilmek için işverenler çalışanların aylık gelirini asgari ücretmiş gibi göstermektedir. Yani asgari ücret üzerinden sigorta primi yatan kişiler ne kadar maaş alırsa alsın bankalarda ve devlet dairelerinde kişinin aylık geliri asgari ücretten gözüküyor. Hal böyle olunca bankalar kişilerin resmi gelirleri ile ilgilendiği için bu kişiler kredi çekerken ve kredi kartı alırken limit konusunda sıkıntı çekebiliyor.

Ayrıca sigorta priminin olması gerekenden az ödenmesi emeklilik maaşına doğrudan etki ediyor. Kişilerin aylık yatan sigorta primleri ne kadar fazla ise o kadar fazla emekli maaşı alırlar. Bu yüzden sigorta primi asgari ücret üzerinden yatırılan kişiler olması gerekenden az emekli maaşı alıyor.

 

 

sigorta sigorta primi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!