Advert Advert Advert

Suudi Arabistan ABD’deki Yatırımları Durdurma Kararı Aldı

Suudi Arabistan ABD’deki Yatırımları Durdurma Kararı Aldı
Suudi Arabistan ABD’deki Yatırımları Durdurma Kararı Aldı Çiğdem Yeniay -

Donald Trump ABD’nin yeni başkanı oldu, Suudi Arabistan ülkeye yaptığı yatırımları bir süre için durdurma kararı aldı. Suudi Arabistan'ın bu kararı almasının altında yatan nedenler neler? Suudi Arabistan Beyaz Saray'dan ne bekliyor?

ABD’nin yeni başkanı seçilen Donald Trump seçim döneminde ülkede yaşanan 11 Eylül saldırılarından dolayı Suudi Arabistan'a dava açılmasını destekleyen söylemlerde bulunmuştu. Başkanlık koltuğuna oturan yeni kişinin Trump olması Suudi yatırımcılara yeni bir karar aldırdı.

TRUMP 20 OCAKTA BEYAZ SARAY’DA!

11 Eylül saldırıları için Suudi Arabistan'a dava açmanın önündeki engelleri açacak yasayı destekleyen lider ABD Başkanı seçildi. Yeni yılın ilk ayında yasanın çıkarılması taraftarı Trump yönetimi Beyaz Saray'da olacak. Bu durum karşısında ise Suudi Arabistan bir süre için ülkeye yapacağı yatırımları askıya aldı.

SUUDİ YATIRIMCI YENİ KARARLAR ALDI

Alınan bilgilere göre Suudi yetkililer, ilerleyen günlerde Donald Trump ve yönetimin ekonomik kararlarına bakarak yatırımlarına yeni bir yön verecek. Bu kararda ise ABD başkanlık yönetimin 11 Eylül yasası etkin rol oynayacak.

SEÇİM DÖNEMİNDE TRUMP TARAFINI BELLİ ETTİ

Seçim kampanyaları süresinde başkan seçilmesi halinde yasayı onaylayacağını ifade eden Trump, Suudi Arabistan'a gözdağı vermişti. Ülkedeki petrol üretimini yükselterek ithal petrolü sınırlandırmaya da destek veren ABD yeni başkanı Donald Trump bunun yanında, Suudi yatırımcıların ülkedeki petro-kimya sanayisi içinde aktif rol almasına da karşı çıkıyordu.

Tüm bu gelişmeler ardından ABD başkanlık koltuğuna oturan Trump Suudi Arabistan’ın böyle bir karar almasına ve bir süre ABD politikalarını izlemesine neden oldu.

donald trump 11 eylül yasası suudi arabistan beyaz saray
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!