ALES Sonbahar Dönemi Sınavı Yapıldı! ALES Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

0

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 81 İlde yapılan ALES Sonbahar dönemi sınavı saat 9:30′ da başladı ve 180 dakika sürdü. 

ALES toplam 81 İl Merkezin’ de yapılmasıyla birlikte KKTC’ nin Başkenti Lefkoşa ve Kırgızistan’ ın Başkenti Bişkek’ te gerçekleştirildi. Sınavda uygulanan  testin sayısal bölümünde 40′ ar sorudan oluşan iki test, sözel bölümünde ise aynı şekilde 40′ ar sorudan oluşan iki yer aldı.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı puanları yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan yapılan naklen atamalarda ve lisansüstü eğitime girişte ve yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek olan adaylar seçilirken kullanılıyor.

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli Olacak?

Ales sınavı yapıldığı tarih itibariyle 3 yıl geçerliliğini koruyacaktır. Başvurularınızda geçerlilik süresi dahilinde ALES puanınızı kullanabileceksiniz. 

ALES’ te Başarılı Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Ales Yüksek Lisans ve doktora için en az başarı puanı olarak 55 olmakla beraber, Üniversiteden Üniversiteye değişim gösteriyor. ALES yılda 2 defa yapılmaktadır. Bahar Dönemi Mayıs ayı, Güz dönemi Kasım ayında yapılmaktadır. Sınava başvurulduğu andan itibaren 1-1,5 ay içinde sınav yapılmaktadır. 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version