Ana SayfaGündemÜniversitelere Sınavsız Giriş Başlıyor!

Üniversitelere Sınavsız Giriş Başlıyor!

-

Yükseköğretim Geçiş Sınavı kalkıyor. Üniversite eğitimine sınavsız giriş sistemi başlıyor. Öğrenciler iki yıllık ön lisans programı ile bazı dört yıllık üniversitelere  lise puanıyla giriş yapabilecekler. 

Her yıl milyonlarca öğrencinin gelecekle ilgili hayaller kurup girdikleri üniversite sınav sistemi değişime gidiyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaklaşa yürüttüğü yeni modelle üniversiteye sınavsız giriş hedefleniyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek öğretim Kurulu’ nun birlikte yürüttüğü yeni model kapsamında sistemin 2017′ de son şeklini alması 2018 yılında uygulamaya geçirilmesi bekleniyor. 

Sınavsız Geçiş Sisteminin Detayları

Öğrencilerin lise eğitiminde almış oldukları puanlar üniversiteye girişte kullanılacak. Esas alınan diploma puanı olduğu için MEB, lisede de Temel Eğitimden Ortaöğretim Sınavına Geçiş sınavına benzer bir sınavla merkezi sınav yapılması için çalışma yürütmekte. Bu nedenle liselerde her yıl bir sınav merkezi sistemle yapılması hedefleniyor. Sınavda sorulacak olan soruların açık uçlu olması planlanıyor.

Mevcut olan sistemde öğrenciler YGS barajını aştıktan sonra 4 yıllık lisans programlarına yerleşmek için girdiği LYS’ ye girecekleri belirtildi. Yüksek puanlı bir lisans programına yerleşmek isteyen adaylar, sınava girmek başvuruda bulunabilecek. Ayrıca meslek lisesi öğrencilerine kendi alanlarıyla ilgili özel kontenjan ayrılması için çalışmalar devam ediyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol