Üniversitelere Sınavsız Giriş Başlıyor!

Üniversitelere Sınavsız Giriş Başlıyor!

Üniversite sınav sistemi değişime gidiyor. Öğrenciler iki yıllık ön lisans programları ile bazı 4 yıllık lisans programlarına sınavsız giriş yapabilecekler. İşte detaylar...Yükseköğretim Geçiş Sınavı kalkıyor. Üniversite eğitimine sınavsız giriş sistemi başlıyor. Öğrenciler iki yıllık ön lisans programı ile bazı dört yıllık üniversitelere  lise puanıyla giriş yapabilecekler. 

Her yıl milyonlarca öğrencinin gelecekle ilgili hayaller kurup girdikleri üniversite sınav sistemi değişime gidiyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaklaşa yürüttüğü yeni modelle üniversiteye sınavsız giriş hedefleniyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek öğretim Kurulu' nun birlikte yürüttüğü yeni model kapsamında sistemin 2017' de son şeklini alması 2018 yılında uygulamaya geçirilmesi bekleniyor. 

Sınavsız Geçiş Sisteminin Detayları

Öğrencilerin lise eğitiminde almış oldukları puanlar üniversiteye girişte kullanılacak. Esas alınan diploma puanı olduğu için MEB, lisede de Temel Eğitimden Ortaöğretim Sınavına Geçiş sınavına benzer bir sınavla merkezi sınav yapılması için çalışma yürütmekte. Bu nedenle liselerde her yıl bir sınav merkezi sistemle yapılması hedefleniyor. Sınavda sorulacak olan soruların açık uçlu olması planlanıyor.

Mevcut olan sistemde öğrenciler YGS barajını aştıktan sonra 4 yıllık lisans programlarına yerleşmek için girdiği LYS' ye girecekleri belirtildi. Yüksek puanlı bir lisans programına yerleşmek isteyen adaylar, sınava girmek başvuruda bulunabilecek. Ayrıca meslek lisesi öğrencilerine kendi alanlarıyla ilgili özel kontenjan ayrılması için çalışmalar devam ediyor. üniversite sınav girişi üniversite sınavı ygs sınavı ne zaman ygs sınavı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?