Havale ve EFT Arasındaki Farklar

Havale ve EFT Arasındaki Farklar

Banka hesapları arasındaki para transferi işlemleri için havale ve EFT yöntemleri kullanılıyor. Havale ve EFT arasındaki fark nedir?Bankalar arası para transferi için 2 farklı yöntem kullanılıyor. Bunlar havale ve EFT işlemleridir. Havale işlemi aynı bankaya ait 2 farklı hesap arasında gerçekleştirilirken EFT işlemi farklı bankalara ait hesaplar arasında yapılabiliyor. Örnek vermek gerekirse Ziraat Bankası hesabınızı kullanarak Ziraat Bankası hesabına para aktarmak istediğinizde havale işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Havale işlemi bankanın kendi sistemine bağlı bir işlem olduğu için anında gerçekleşiyor. Dolayısıyla hafta sonu ya da gece para göndermiş olsanız bile paranız anında karşıdaki hesaba aktarılıyor. EFT işlemi farklı 2 banka arasında gerçekleşen para transferi işlemidir. Örneğin Ziraat Bankası hesabınızı kullanarak İş Bankası hesabına para transferi gerçekleştirmek istediğinizde EFT işlemi yapmış oluyorsunuz. EFT işlemi sadece bir bankanın sistemine bağlı bir işlem değildir, bu nedenle sadece hafta içi mesai saatleri içinde EFT işlemi yapabilirsiniz. Birçok banka havale için işlem ücreti almazken farklı bir bankaya para transferi gerçekleştirmek üzere yaptığınız EFT işlemi için masraf ödemeniz gerekebilir. Genel olarak havale ve EFT arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Havale işlemi aynı bankaya ait banka hesapları arasında para transferi yapmanızı sağlarken EFT işlemi sayesinde farklı bir bankaya ait olan hesaba para transferi yapabilirsiniz.
  • Havale işlemi anında gerçekleşir, transfer işlemini gerçekleştirdiğiniz an göndermiş olduğunuz para karşıdaki hesaba geçer. EFT işlemi ise mesai saatleri içinde 5 dakika ile 60 dakika arasında gerçekleşir.
  • Havale işlemi sayesinde 7 gün 24 saat kesintisiz olarak para transferi yapabilirsiniz. EFT ile sadece iş günlerinde, mesai saatleri içinde işlem yapabilirsiniz.
  • Resmî tatillerde, hafta sonu ve gece havale işlemi yapabilirsiniz, ancak EFT işlemi yapamazsınız.
  • Birçok banka havale için işlem ücreti almazken EFT işlemi yapmak için masraf ödemeniz gerekiyor. 


havale ve EFT arasındaki farklar EFT saatleri havale saatleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?