Havale ve EFT Arasındaki Farklar!

Havale ve EFT Arasındaki Farklar! Para Tranferlerinde En Hızlı ve Masrafı Az Olan Hangisidir? Detaylar İçin...

Google Haberlere Abone Ol:

Havale ve EFT Arasındaki Farklar!

Bankalar arası para transferi için 2 farklı yöntem kullanılıyor. Bunlar havale ve EFT işlemleridir. Havale işlemi aynı bankaya ait 2 farklı hesap arasında gerçekleştirilirken EFT işlemi farklı bankalara ait hesaplar arasında yapılabiliyor. Örnek vermek gerekirse Ziraat Bankası hesabınızı kullanarak Ziraat Bankası hesabına para aktarmak istediğinizde havale işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Havale işlemi bankanın kendi sistemine bağlı bir işlem olduğu için anında gerçekleşiyor. Dolayısıyla hafta sonu ya da gece para göndermiş olsanız bile paranız anında karşıdaki hesaba aktarılıyor. EFT işlemi farklı 2 banka arasında gerçekleşen para transferi işlemidir. Örneğin Ziraat Bankası hesabınızı kullanarak İş Bankası hesabına para transferi gerçekleştirmek istediğinizde EFT işlemi yapmış oluyorsunuz. EFT işlemi sadece bir bankanın sistemine bağlı bir işlem değildir, bu nedenle sadece hafta içi mesai saatleri içinde EFT işlemi yapabilirsiniz. Birçok banka havale için işlem ücreti almazken farklı bir bankaya para transferi gerçekleştirmek üzere yaptığınız EFT işlemi için masraf ödemeniz gerekebilir. Genel olarak havale ve EFT arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Havale işlemi aynı bankaya ait banka hesapları arasında para transferi yapmanızı sağlarken EFT işlemi sayesinde farklı bir bankaya ait olan hesaba para transferi yapabilirsiniz.
  • Havale işlemi anında gerçekleşir, transfer işlemini gerçekleştirdiğiniz an göndermiş olduğunuz para karşıdaki hesaba geçer. EFT işlemi ise mesai saatleri içinde 5 dakika ile 60 dakika arasında gerçekleşir.
  • Havale işlemi sayesinde 7 gün 24 saat kesintisiz olarak para transferi yapabilirsiniz. EFT ile sadece iş günlerinde, mesai saatleri içinde işlem yapabilirsiniz.
  • Resmî tatillerde, hafta sonu ve gece havale işlemi yapabilirsiniz, ancak EFT işlemi yapamazsınız.
  • Birçok banka havale için işlem ücreti almazken EFT işlemi yapmak için masraf ödemeniz gerekiyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.