Danimarka’nın En Büyük Bankası’ndan Korkunç Dolar Tahmini: Gelecek Yıl 3,95!

0

Danimarka’nın en büyük bankası konumunda olan Danske Bank, gelişmekte olan ülkelere dair bir rapor yayımladı. Banka tarafından yayımlanan raporda, Türkiye için de özel bir parantez açıldı. Danske Bank’ın ön görüsü Türk Lirası için adeta felaket senaryosu. Banka, doların 1 yıl içerisinde 4 lira sınırına dayanacağını tahmin ediyor.

Danske Bank tarafından yayımlanan “Gelişmekte Olan piyasalar Araştırma Raporu” kapsamında ülkemizle ilgili değerlendirmelerden de bahsedildi. Banka; Türkiye ekonomisinin 2016 yılında yüzde 2,7 seviyesinde büyüyeceğini ön görüyor. Danske Bank ekonomik büyümenin gelecek yıl yüzde 2,3 seviyesine, 2018 yılında ise yüzde 1,8 düzeyine gerileyeceğini düşünüyor.

Danske’ye Göre Dolar Türk Lirası Karşısında Değerlenmeye Devam Edecek!

Danske tarafından yayımlanan raporda; Türkiye’de cari açığın yüksek olduğu ve enerji fiyatlarından dolayı gelecek yıl da cari açığın düşmeyeceği belirtildi. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olması ve OPEC ülkelerinin vardığı petrol üretim kısıtlaması kararı ile cari açığın daha da artabileceği tahmini yapıldı.

Danske Bank’ın yayımladığı raporda dolar tahminine de yer verildi. Amerikan Doları’nın 1 aylık süreç içerisinde 3,50 sınırında kalacağını ön gören banka; 3 ay içerisinde doların 3,60’a çıkmasını beklediğini belirtti. Danske’ye göre dolar 6 ay sonra da 3,60 sınırında kalmaya devam edecek. Bankanın 1 yıllık beklentisi ise korkunç. Danske Bank’a göre Amerikan Doları gelecek yıl sonu itibariyle 3,95 seviyesine tırmanacak.

Türkiye’nin kendine has riskleri bulunduğuna dikkat çeken Danske raporunda; Türkiye ekonomisine ilişkin riskler arasında başta iç siyasette beklenmeyen hamleler ve bilinmezlik gösterildi. Bunun akabinde Avrupa Birliği ile tıkanan müzakereler, Fed faiz artırımları, petrol fiyatlarındaki artışlar ve jeopolitik durumdan kaynaklı özel riskler bulunduğuna dikkat çekildi. Son zamanda Amerikan Doları/ Türk Lirası tahminlerini açıklayan pek çok kuruluş kötümser ön görülerde bulunuyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın