Ana SayfaBankacılıkKredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Krediler Vadesi, Faiz oranı, Türü ve Masrafları İle Tüketicinin Aleyhine Olabilir! Detaylar İçin...

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

İktisat teoremlerine göre insanların ihtiyaçları sınırsızdır ve insanlar bu ihtiyaçlarını gidermek için çalışırlar. Tüketicinin ihtiyaçlarını gidermek konusundaki finans eksikliğini gideren bir yöntemde kredi kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. İhtiyaçlarımızı finanse etmek için kullandığımız kredilerin yararlı olabilmesi için kredi kullanım anında dikkatli olunması gerekiyor.

Uygun kredi kullanabilmek için krediyi kullanmadan önce kredi türünün iyi seçilmesi, kredi limitinin gelire göre belirlenmesi ve toplam maliyet oranına dikkat edilmesi gerekiyor.

Bankalar tüketiciye taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi çeşitli kredi türleri sunuyor. Fakat şunun bilinmesi gerekiyor ki taşıt alabilmek için taşıt kredisi kullanmak ya da konut alabilmek için konut kredisi kullanmak şart değildir. Bu yüzden ihtiyacınız için kredi kullanırken faiz ve vade oranı iyi olan kredi türlerine yönelmeniz yararınıza olacaktır.

Kredi kullanırken kredi limitine dikkat edilmesi gerekiyor. Kredi limiti gelire oranları bir şekilde ayarlanması tüketicinin lehine olacaktır. Kredi limitini gelire oranlı ayarlayarak ödeyemeyeceğiniz bir borcun altına girmemiş olursunuz. Bunun yanında bankalar kredi kullanmak isteyenleri kredi borcunu ödeme ihtimalleri üzerinde de duruyor. Hal böyleyken gelirinize göre uçuk bir kredi limiti belirlemeniz halinde bankalar kredi talebinizi reddedebilir.

Genellikle kredi kullanmak isteyenler sadece kredinin faiz oranlarıyla ilgilenir. Fakat krediler sadece kredi faiz oranlarından ibaret değildir. Bankalar kredi kullananlardan faiz masraflarının yanında dosya masrafı, ekspertiz ücreti, sigorta primi, ipotek tesis ücreti ve çeşitli vergiler talep edebilir. Bu yüzden kredi çekerken sadece kredi masrafına odaklanmamak gerekir. Efektif faize ya da halk arasında bilenen ismi ile toplam maliyet oranına göre kredi analizi yapılmalıdır.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.