Ana SayfaBankacılıkKredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!
K

Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Krediler Vadesi, Faiz oranı, Türü ve Masrafları İle Tüketicinin Aleyhine Olabilir! Detaylar İçin...

-

Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

İktisat teoremlerine göre insanların ihtiyaçları sınırsızdır ve insanlar bu ihtiyaçlarını gidermek için çalışırlar. Tüketicinin ihtiyaçlarını gidermek konusundaki finans eksikliğini gideren bir yöntemde kredi kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. İhtiyaçlarımızı finanse etmek için kullandığımız kredilerin yararlı olabilmesi için kredi kullanım anında dikkatli olunması gerekiyor.

Uygun kredi kullanabilmek için krediyi kullanmadan önce kredi türünün iyi seçilmesi, kredi limitinin gelire göre belirlenmesi ve toplam maliyet oranına dikkat edilmesi gerekiyor.

Bankalar tüketiciye taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi çeşitli kredi türleri sunuyor. Fakat şunun bilinmesi gerekiyor ki taşıt alabilmek için taşıt kredisi kullanmak ya da konut alabilmek için konut kredisi kullanmak şart değildir. Bu yüzden ihtiyacınız için kredi kullanırken faiz ve vade oranı iyi olan kredi türlerine yönelmeniz yararınıza olacaktır.

Kredi kullanırken kredi limitine dikkat edilmesi gerekiyor. Kredi limiti gelire oranları bir şekilde ayarlanması tüketicinin lehine olacaktır. Kredi limitini gelire oranlı ayarlayarak ödeyemeyeceğiniz bir borcun altına girmemiş olursunuz. Bunun yanında bankalar kredi kullanmak isteyenleri kredi borcunu ödeme ihtimalleri üzerinde de duruyor. Hal böyleyken gelirinize göre uçuk bir kredi limiti belirlemeniz halinde bankalar kredi talebinizi reddedebilir.

Genellikle kredi kullanmak isteyenler sadece kredinin faiz oranlarıyla ilgilenir. Fakat krediler sadece kredi faiz oranlarından ibaret değildir. Bankalar kredi kullananlardan faiz masraflarının yanında dosya masrafı, ekspertiz ücreti, sigorta primi, ipotek tesis ücreti ve çeşitli vergiler talep edebilir. Bu yüzden kredi çekerken sadece kredi masrafına odaklanmamak gerekir. Efektif faize ya da halk arasında bilenen ismi ile toplam maliyet oranına göre kredi analizi yapılmalıdır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol