Ana SayfaEkonomiAsgari Ücret 3. Tur Görüşmeleri Başlıyor: Asgari Ücret Kaç Lira Olacak?

Asgari Ücret 3. Tur Görüşmeleri Başlıyor: Asgari Ücret Kaç Lira Olacak?
A

-

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl ülke genelinde uygulanacak asgari ücreti belirlemek adında Aralık ayı başından itibaren toplantılarına başladı. İlk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını ise 12 Aralık tarihinde işçilerin temsilcisi olarak komisyonda yer alan Türk-İş’te gerçekleştirmişti. Asgari ücretin belirlenmesi için 3. tur görüşmeleri yarın işveren tarafını temsil eden TİSK ev sahipliğinde devam edecek.

Asgari ücretin belirlenmesi için gerçekleştirilen ilk iki toplantıda genel olarak geçtiğimiz yılın verileri incelenmiş ve görüş alış verişinde bulunulmuştu. Yarın Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantıda ise; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yetkililerinin “ağır”, “orta ağır” ve “hafif” işlerde çalışan işçilerin yaşam maliyetine dair istatistikleri sunması bekleniyor.

Sonuç Gelecek Hafta!

Yarın işveren tarafının ev sahipliğinde gerçekleştirilecek toplantıda da asgari ücretin tespit edilmesi beklenmiyor. Zira komisyonun haftaya son kez Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplanması ve asgari ücreti belirlemesi ön görülüyor.

Hali hazırda net bin 300 Türk Lirası olan asgari ücret hakkında çeşitli görüşler mevcut. Patronları temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), geçen sene asgari ücrete yapılan zammın yüksek olduğunu ve bu nedenle 2017 yılı için zam yapılmaması gerektiğini savunuyor. İşçileri temsil eden Türk- İş ise, asgari ücretlinin açlık sınırının dahi altında ücret aldığını belirterek, asgari ücretin bin 600 Türk Lirası’na yükseltilmesi gerektiğini vurguluyor.

Bu noktada hükümetin tavrı önem kazanıyor zira komisyon asgari ücreti oy çokluğu ile tayin ediyor. Kulislerden gelen bilgiler hükümetin hakem rolünden taviz vermeden orta yolu bulmaya çalışacağı ve enflasyon oranı civarında bir zam düşündüğü yönünde. Bu da asgari ücrette takribi yüzde 7’lik bir zam demek. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol