Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!
M

-

Bu haftanın piyasalar için en önemli beklentisi konumunda olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı netleşti. Saat 14:00’de faiz kararını duyuran Merkez Bankası faizleri değiştirmediğini deklare etti.

Geçtiğimiz ay faizlerde artırıma giden Merkez Bankası’nın bu ayda faizleri artırması büyük olasılık olarak görülüyordu. Buna rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8’de sabit tuttuğunu açıkladı. Ayrıca gecelik faiz koridorunun üst bandı yüzde 8,50’de, faiz koridorunun alt bandı ise yüzde 7,25’te sabit tutuldu.

Dolar Kayıplarını Telafi Etti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmemesi piyasalarda ani bir harekete neden olmazken; 3,50 sınırına kadar gerileyen Amerikan Doları bugün ki kayıplarını bir nebze telafi ederek 3,52 sınırına kadar yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada; kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmekte olduğu vurgulandı. Yakın dönemde küresel belirsizliklerdeki artışa bağlı olarak yaşanan döviz kuru hareketleri ve petrol fiyatlarındaki yükseliş enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmakta olduğu belirtildi. Öte yandan, toplam talep gelişmeleri bu etkileri sınırlamakta olduğunun altı çizilerek; PPK’nın bu faktörlerin net etkilerinin daha sağlıklı değerlendirilebilmesi açısından, gelişmelerin yakından takip edilmesinin faydalı olacağını ön gördüğü vurgulandı.

Piyasada genel beklenti Merkez Bankası’nın bugün ki toplantısında faizleri 25 baz puan artıracağı yönündeydi. Bu durumun gerçekleşmesi halinde Amerikan Doları’nın 3,40 seviyesine kadar sarkması ön görülüyordu. Ancak yılın son çeyreğinde ekonomik olarak toparlanma emarelerinin alındığını belirten Merkez Bankası faiz artırımına gitmedi. Dün itibariyle 3,53’ü aşan; bugün sabah ise faiz artırım beklentisi ile 3,50 seviyesine kadar gerileyen Amerikan Doları, faiz artırım kararı gelmemesinin ardından kayıplarının bir kısmını telafi ederek 3,52’ye çıktı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol