Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

0

Evlilik Kredisi Nedir?

Son yüzyılda sosyal devlet anlayışı devlet yönetimlerinde kullanılmaya başladı. Sosyal devlet anlayışına göre devletler sosyal hayatı iyileştirmek amacıyla çeşitli politikalar üretmeye ve ürettiği politikaları uygulamaya çalışıyor. Türkiye’de de sosyal devlet anlayışı uygulanıyor. Türkiye’de uygulanan sosyal politikalar arasında evlilik kredisi de yer alıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen devlet destekli evlilik kredisi ile evlenmek isteyen genç çiftlere evlilik masraflarını finanse etmek için sıfır faizli kredi veriliyor. Fakat evlilik kredisini kullanabilmek için kişilerin bazı şartları taşınması ve yerine getirmesi gerekiyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen evlilik kredisini alabilmek için bakanlık tarafından belirlenen bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Faizsiz evlilik kredisinden yararlanabilmek için öncelikle çiftlerin 18 ve 24 yaşlarında olması gerekiyor. Üniversite okumuş kişiler için bu yaş sınırı 26’ya kadar esnetilmiş durumda. Yaş durumu dışında Türk Ceza Kanununa göre ağır bir suçtan ceza almamak gerekiyor ve maddi durumun evlenmeye yeterli olmaması gerekiyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisinin Kapsamı

Devlet destekli evlilik kredisi devlet bankaları aracılığıyla verilmektedir. Bakanlığın belirlediği şartları taşıyan herkes faizsiz 10.000 TL miktarında ve 4 yıl vadeli evlilik kredisi alabilir. Evlilik kredisi ilk yıl ödemesiz olmakla birlikte evlendikten sonra ilk yıl çocuk sahibi olan çiftlerin evlilik kredisi ödemeleri 1 yıl geri atılabilir.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik kredisini verme görevi bakanlık tarafınca devlet bankalarına verilmiştir. Eğer gerekli şartları taşıyorsanız faizsiz evlilik kredisi alabilmek için devlet bankalarının şubelerine başvurmanız yeterlidir. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın