Ana SayfaBankacılıkKatılım Bankası Nedir?

Katılım Bankası Nedir?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İslam Dinine Göre Uygun Olan Katılım Bankası Nedir?

Liberalleşmenin İslam ülkelerini de ektisi altına almasıyla dünya İslami para fonlarıyla tanıştı. İslami fonların hızlı bir şekilde para piyasasına girmesiyle dünya yeni bir kavram olan katılım bankası kavramını öğrendi. Katılım bankası dünyanın %23’ü Müslüman olduğu için ve katılım bankasının da faiz esasına dayalı çalışmadığı için hızlı bir yayılım gösterdi. Hal böyleyken nüfusunun %98’i Müslüman olan Türkiye’de katılım bankalarının çoğalması fazla zaman almadı.

Katılım bankacılığı faizsiz çalışma prensibine dayanan ve bu prensibe uyan tüm bankacılık faaliyetlerini yapan, kar zarar esasına dayandırılan kar payı ile fon toplayan ve ticaret gibi alanlarda fon kullandıran bir bankacılık türüdür.

Katılım bankacılığının faizsiz çalışması sebebiyle muhafazakâr kesime hitap eden ve genel olarak liberal muhafazakârların fonları ile çalışan ve liberal muhafazakârları fonlayan bir bankacılık sektörüdür.

Katılım Bankacılığı Nasıl Çalışır?

Katılım bankacılığı kar ve zarara ortak olmak üzere kişilerden kar payı adı altında para alarak fon ihtiyacını karşılıyor. Yani bir nevi tasarruf sahiplerini verdikleri para kadar banka işlemlerine ortak ediyor. Kar payı ile elde ettiği fonları ticaret ve sanayide değerlendirerek ya da döviz alım satımı yaparak kar elde ediyor. Elde ettiği karı ise kar payı ile bankaya fon sağlayanlar arasında sağladıkları fon oranında dağıtıyor. Elde edilen karın %80’ni kar payı olarak dağıtılırken %20’sini kurum payı olarak bankada kalıyor.

Katılım bankasının fonlama modeli olan katılım payı kar zarar ortaklığıdır. Yani katılım payı adı altında katılım bankasına mevduat verenler kesinlikle kar elde edecek diye bir şey yoktur. Mevduat sahibi zararda edebilir. Fakat mevduat sahibinin zarar etmesi katılım bankacılığında pek rastlanan bir durum değildir.

Türkiye’deki Katılım Bankaları

Türkiye’de katılım bankacılığı hizmeti veren 5 banka bulunuyor. Bu bankalar Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Asya Katılım, Türkiye Finans, Ziraat Katılım Bankası’dır. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.