2016’nın Bankacı Adayları İçin Hayal Kırılığı! Banka Sınavları ve Banka İş İlanları

0

2016 Yılını geride bıraktığımız şu günlerde bankacı adayları için çokta verimli geçmeyen bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Alışagelmiş şekilde yayınlanan banka iş ilanları ve banka sınavları 2016 yılında önceki yıllara oranla çok daha geride kaldı.

Ülkemizin en önemli sektörlerinden biri olan bankacılık, özellikle bu alanda yeni mezun adayların hayalini süsleyen bir meslek grubu. Bankacı olabilmek için birbiri ile yarışan binlerce aday banka sınavları ve banka iş ilanlarını büyük bir itina ile takip etmektedir.

Bankalar bilindiği üzere yıl içerisinde ihtiyaç duydukları departman, bölüm ve pozisyonlar için banka iş ilanları yayınlayarak aradıkları kriterlere uygun adayları istihdam etmeyi hedeflemektedir. Kimi zaman bu iş ilanları banka sınavları duyurusu şeklinde de karşımıza çıkabilmektedir.

2017 YILI BANKA İŞ İLANLARI VE BANKA SINAVLARI BEKLENTİLERİ

Geçtiğimiz 5 yıllık süreçte ülkemizde yeni açılan ve yeni sermaye ortakları ile yoluna devam eden bankalar, bu alanda bincelerce genç yeneteğe iş olanakları sağladı. Ancak 2016 yılı içinde bankalar daha önceki yıllara nazaran çok daha az sayıda personel alımı yaparak kadro daraltma, iş gücünü minimize etme yoluna gitmiş gibi görünüyor.

Ülkemizde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerden de olumsuz anlamda etkilendiği gözlenen bankalar, 2017 yılı için bütçe ve kadro planlamalarına şimdiden başladı.

KAMU BANKALARI PERSONEL ALIMLARI

Özel bankalar gibi kamu bankaları da ihtiyaçları doğrultusunda düzenledikleri banka sınavları ile başarılı olan adayları kadrolarına dahil etmektedir. Özellikle son yıllarda artan katılım bankacılığı sektörü içinde personel alımları yapılmaktadır. 2016 yılı içerisinde kamu bankalarıda beklenenden daha düşük seviye iş ilanları yayınlarak adayları hayallerini suya düşürmüş gibi görünüyor.

2017 yılı içerisinde bankaların yayınlayacağı ilanlar ve banka sınavları merakla beklenen haberlerin başında geliyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın