Ana SayfaEkonomiDış Ticarette Akreditif Kullanımı Artıyor! Kimler Akreditif Kullanmalı? Akreditif Nedir?

Dış Ticarette Akreditif Kullanımı Artıyor! Kimler Akreditif Kullanmalı? Akreditif Nedir?
D

-

Türkiye ihracat ve ithalat rakamlarını her geçen yıl arttırıyor. Hal böyle olunca firmalar kendilerini dünya pazarında daha güvende hissedebilmek adına Dış ticaret ödeme şekillerinden en güvenli olanı analiz ederek seçmeye gayret ediyorlar.

AKREDİTİF YAYGINLAŞIYOR!

Uzun yıllardır var olan ödeme şekillerinden bir tanesi Akreditif yurdumuzda da yaygınlaşmasını sürdürüyor. Akreditif’in diğer dış ticaret ödeme şekillerinden biraz daha karmaşık yapısı ticaret yapan firmaları tercih edip etmeme konusunda kararsız bırakıyor olsada, bir süre sonra diğer Dış Ticaret ödeme şekillerine nazaran daha garantili olması cezbedici olarak görünüyor. Ülkemize açılan Dış Ticaret İhracat taleplerinin yüzde 45 gibi büyük bir payına sahip olan Akreditifli ödeme şekli gün geçtikçe daha fazla tercih edilmeye devam ediyor.

 

AKREDİTİF NEDİR ?

Akreditif en basit açıklaması ile bir Dış Ticaret ödeme şeklidir.  

Akreditif şartlara bağlanmış bir ödeme garantisi olarak da kabul edilmektedir. Belirlenmiş bir vadede için, yine belirlenmiş  döviz cinsi üzerinden akreditif kapsamında talep edilen belge ve evrakların yine akreditif şartlarına uygun bulunması durumunda ödemenin kayıtsız şartsız yapılacağının garantisini vermektedir.

AKREDİTİF NEDEN GÜVENLİDİR ?

Akreditifi açan taraf ( ithalatcı) lehtara(ihracatçı) karşı geri dönülemez olarak ödeme yükümlülüğüne girer. Akreditif açılmadan önce amir firmanın karar vermesi gereken ana unsurlar şunlardır;

İhracatçı firmadan talep edilecek evrakların net olarak belirlenmesi, ödeme vadesi, akreditif ve yükleme vadesi, teslim şekli, mal tanımı ve ibraz süresi. Akreditifi açan banka lehtara karşı geri dönülemez olarak ödeme yükümlülüğüne girer.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol