Advert Advert Advert

Otomatik BES’e Geri Sayım Başladı

Otomatik BES’e Geri Sayım Başladı
Otomatik BES’e Geri Sayım Başladı -

İlk etapta 1000 ve üzerinde işçi çalıştırılan firmalarda uygulanacak olan BES’e otomatik katılım için çok az zaman kaldı. Bu sistem ile ekonominin de canlanması bekleniyor.

Ülke genelindeki tasarruf açığını kapatmak için devreye sokulacak olan BES’e (bireysel emeklilik sistemi) otomatik katılım için çok az zaman kaldı. 1 Ocak 2017 tarihinde uygulamaya geçilecek sistem ilk etapta 1000 ve daha fazla çalışanı olan özel sektördeki firmalarda uygulanacak. Yapılan planlamalara göre 2017 sonunda bu uygulamanın 100 işçi çalıştıran işyerlerinde de uygulanması bekleniyor. Yasal düzenlemelerin tamamlanması ile BES şirketleri sistem hakkında işveren ve çalışanlara detaylı bilgiler vererek bu sürecin daha kolay ve verimli atlatılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Uygulamadaki Eksiklikler Cezalandırılacak

Sistemin kademeli olarak uygulamaya koyulması işçi ve işverenlerin sürece alışmasını sağlarken, sektörde yoğunluktan dolayı kaos oluşmasını da engellemiş olacak. Zaman içerisinde ülkedeki tüm işletmelerin bu kategoriye alınması da planlamanın içinde bulunuyor.  Firma sahiplerinin bu konuda dikkatli davranması ve bir an önce emeklilik şirketi seçimlerini gerçekleştirip, uygulamaya geçebilecek konumda olması gerekiyor. Yetkililer sağlam bir altyapı konusunda iş verenleri uyarırken, sistemin işleyişinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri olarak da konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmadığı için yanlış işlem yapan ya da eksik ya da geç yatıran işletmeler bu hatadan dolayı hem parasal kaybı telafi etmek zorunda olduklarını hem de bu yüzden ceza ödenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Bireysel ve Ülke Ekonomisine Katkı

Bes’in zorunlu hale gelmesi i ile birlikte ülkedeki tasarruf açığının kapanırken aynı zamanda ulaşılan katılımcı sayısı ve fon büyüklüğü sayesinde ekonomiye yeni can suyu olarak katkı sağlanması da ön görülüyor. Bununla birlikte bireylerin emeklilik dönemlerinde refah seviyelerinin artması da sağlanmış olacak. Ülkede genç nüfusun yüksek olması ile Bes ile tüketen değil üreten bir ekonomi planlaması yapılıyor.

otomatik katılım emeklilik şirketi BES
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!