Ana SayfaSigortaBireysel Emeklilikte Kafaları Karıştıran Sorulara Hazine Müsteşarlığı Açıklık Getirdi

Bireysel Emeklilikte Kafaları Karıştıran Sorulara Hazine Müsteşarlığı Açıklık Getirdi

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Hazine Müsteşarlığı yeni yılın ilk gününden itibaren geçerli olacak bireysel emeklilik sistemi ile ilgili açıklama yaptı.

Kamu ve özel sektör çalışanlarının otomatik olarak kaydedileceği Bireysel Emeklilik Sisteminin yanlış bilinen tarafarına Hazine Müsteşarlığı açıklık getirdi.

Hazine Müsteşarlığı yaptığı kapsamlı açıklamayla sisteme dahil olacak çalışanları bilgilendirdi. Sisteme girişin otomatik olarak gerçekleşmesi birçok kişinin kafasında soru işareti yaratmıştı.

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle işverenler 45 yaş altındaki tüm çalışanlarını Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edecek. Katkı payı ödemelerinin çalışanlar tarafından ödenmesini öngören sisteme devlet katkı teşviği ise % 25 oranında belirlendi. Sistemden ayrılmak isteyen çalışanlar ise iki ay içerisinde cayma haklarını kullanarak Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılabilecek. Bu süre zarfından sistemden ayrılmayanlara ise 4632 sayılı kanun gereğince, 1.000 TL’lik devlet katkısı verilecek.

Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı açıklamada gerek kamu gerekse özel sektör işverenlerinin yükümlülükleriyle ilgili bilgilerde aktarıldı. Buna göre işverenler yetkili bir şirketle bireysel emeklilik sözleşmesi yapmak zorunda! İşverenler Hazine Müsteşarlığınca yetki verilmiş şirketlerden kendilerine en uygun şirketi seçmekte ise serbest bırakıldı. İlk aşamada toplam 18 emeklilik şirketiyle anlaşma yapan Müsteşarlık ilerleyen günlerde bunlara yenilerinin eklenebileceğinin de sinyalini verdi.

Anlaşmalı emeklilik şirketlerini incelemek isteyen işverenler www.egm.org.tr adresini kullanarak ilgili şirket isimlerine ve şirketlerin bilgilerine ulaşabilir.

Bireysel emeklilik sisteminde işverenlerin sorumlulukları arasında, çalışanlarından katkı payı tutarlarının kesilmesi ve ilgili şirkete aktarılması büyük önem taşıyan görevler arasında bulunuyor. İşverenler gerekli işlemleri zamanında yerine getirmezse, ekstra giderler ve para kayıplarını da karşılamak zorunda olacak.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.