Ana SayfaBankacılıkFaiz Koridoru Nedir?

Faiz Koridoru Nedir?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Merkez Bankası Faiz Koridoru Politikası Nedir?

Merkez Bankaları bağlı oldukları ülkedeki finansal istikrarı ve ekonomik istikrarı sağlamak görevini üstlenmişlerdir. Merkez bankaları çeşitli politikalar üreterek ve bu politikaları uygulayarak cari açığa, döviz kuruna, enflasyona ve ülkedeki reel faiz oranına müdahale eder. MB döviz, enflasyon, cari açığa müdahale ederek bağlı oldukları ülkelerin fiyat ve ekonomik istikrarını sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlar.

Merkez Bankalarının finansal ve ekonomik istikrarı sağlamak amacıyla kullandığı para politikaları arasında geleneksel olmayan para politikaları gurubunda yer alan faiz koridoru politikası da yer alır. Türkiye Merkez Bankası faiz koridoru politikasını etkin kullanan Merkez Bankaları arasında yer alıyor.

Faiz koridoru iktisadi tanımıyla Merkez Bankası’nın gecelik borç alma ve borç verme faiz oranı arasında yer alan kısım olarak tanımlamak mümkündür. MB’nin gecelik borç alma faizi bankaların elinde bulunan atıl likiditeleri Merkez Bankasına yatırması durumunda uygulanan faiz oranındır. Gecelik borç verme faizi ise MB’nin bankaları likidite ihtiyaçları nedeniyle fonlaması karşılığında uyguladığı faiz oranıdır.

Faiz Koridoru Ne İşe Yarar?

Merkez Bankası faiz koridoru ile ekonomiye müdahale etmeyi amaçlar. Faiz koridorunun en önemli etkisi piyasadaki reel faiz oranının sınırlarını çizmesidir. Bankalar MB’nin belirlediği faiz koridoru üst ve alt bandı arasında yer alan faiz oranları dışında kredi veya mevduat faizi belirlemezler. Bankalar Merkez Bankası’nın belirlediği gecelik borç alma faiz oranının altında bir faiz oranından piyasaya likidite vermeyeceği gibi gecelik borç verme faiz oranının üstünden de likidite temin etmekten kaçınacaktır.

MB faiz koridoru politikası ile piyasadaki reel faiz oranını belirleyerek döviz kuruna, enflasyona ve cari açığa hızlı ve toz kaldırmadan müdahale edebilir.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.