Advert Advert Advert

YÖK Meslek Liselerine Sınavsız Girişi Kaldırdı! Yerine Ek Puan Geldi!

YÖK Meslek Liselerine Sınavsız Girişi Kaldırdı! Yerine Ek Puan Geldi!
YÖK Meslek Liselerine Sınavsız Girişi Kaldırdı! Yerine Ek Puan Geldi! -

Meslek Liselerinde Sınavsız Geçişi Kaldıran YÖK, Üniversitelerin aynı alandaki ön lisans programlarına yerleştirilmeleri ve merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ek puan belli oldu.

Yüksek Öğretim Kurulundan 9 Aralık 2016 tarihli 6764 sayılı kanun ile mesleğe yönelik uygulayan liselerin mezunlarına Yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirilmeleri için sınavsız geçiş sisteminin kaldırıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamaa herhangi bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleştirilmesi ve merkezi sınavlardan almış oldukları puana ilave edilecek katsayı puanı belli oldu. YÖK tarafından eklenecek katsayı 0,06 olarak belirlendi. 

Meslek Yüksekokullarına Yönelik İyileştirme Çabası

YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınavsız geçişin kaldırılmasıyla alakalı yapmış olduğu konuşmada, uzun yıllardır meslek liselerinden sınavsız geçişlerin, niteliğini öldürdüğüne dair eleştirilerin olduğunu, bunların uzmanlara raporlandığı belirtildi. Ayrıca yakın bir dönemde Üniversitelerarası Kurul tarafından sınavsız geçişin kaldırılmasına yönelik Yüksek Öğretim Kuruluna rapor sunulduğunu belirtti. Yapılan bu yeniliğin ise, meslek Yüksekokullarına yönelik iyileştirme çabasının bir parçası olduğu ifade edildi.

Sınavsız geçişin kalkması ve ek puanların gelmesinin tamamen iyileştirme çabası olduğunu ve aldıkları puana ilave edilecek kat sayı 0,06 olarak belirlendi. 

yök meslek lisesi ek puan meslek lisesi katsayısı meslek lisesi ek puan yök meslek lisesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!