YÖK Meslek Liselerine Sınavsız Girişi Kaldırdı! Yerine Ek Puan Geldi!

0

Yüksek Öğretim Kurulundan 9 Aralık 2016 tarihli 6764 sayılı kanun ile mesleğe yönelik uygulayan liselerin mezunlarına Yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirilmeleri için sınavsız geçiş sisteminin kaldırıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamaa herhangi bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleştirilmesi ve merkezi sınavlardan almış oldukları puana ilave edilecek katsayı puanı belli oldu. YÖK tarafından eklenecek katsayı 0,06 olarak belirlendi. 

Meslek Yüksekokullarına Yönelik İyileştirme Çabası

YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınavsız geçişin kaldırılmasıyla alakalı yapmış olduğu konuşmada, uzun yıllardır meslek liselerinden sınavsız geçişlerin, niteliğini öldürdüğüne dair eleştirilerin olduğunu, bunların uzmanlara raporlandığı belirtildi. Ayrıca yakın bir dönemde Üniversitelerarası Kurul tarafından sınavsız geçişin kaldırılmasına yönelik Yüksek Öğretim Kuruluna rapor sunulduğunu belirtti. Yapılan bu yeniliğin ise, meslek Yüksekokullarına yönelik iyileştirme çabasının bir parçası olduğu ifade edildi.

Sınavsız geçişin kalkması ve ek puanların gelmesinin tamamen iyileştirme çabası olduğunu ve aldıkları puana ilave edilecek kat sayı 0,06 olarak belirlendi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın