Ana SayfaEkonomiAvrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Türk Lirası’na Sürpriz Destek!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Türk Lirası’na Sürpriz Destek!
A

-

8 Kasım’da gerçekleştirilen ABD Başkanlık seçimlerini sürpriz şekilde Donald Trump’ın kazanmasının ardından aşırı şekilde değerlenen Amerikan Doları, geçtiğimiz hafta Fed’in yaptığı faiz artırımı hamlesi ile de yerini güçlendirdi. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin dolar karşısında erimesinden Türk Lirası’na payını aldı. Aradan geçen zaman diliminde yaklaşık yüzde 20 dolayında değer kaybeden Türk Lirası’na Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) sürpriz bir destek geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Lirası’na destek çağrısı akabinde Türk Halkı’nın duyarlılığı ile milli para birimimiz bir nebze olsun toparlanmıştı. 3,60 seviyesinden dönen Amerikan Doları, iç piyasadaki kurum ve kuruluşların dövizden Türk Lirası’na geçme kararı alması ile birlikte bir miktar esnedi ve hali hazırda 3 buçuk lira seviyesinde dalgalanıyor.

Yurtdışından İlk Destek!

İç piyasadaki aktörler Türk Lirası’na destek verirken, yurtdışından da Türk Lirası’na destek gelmesi sevindirici bir gelişme oldu. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası da (EBRD); Türk şirketlerin döviz baskısından kurtulması için finansal kaynak desteğini Türk Lirası’na çevirme kararı aldı.

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet tarafından yapılan açıklamada; Türk şirketlerine Türk Lirası cinsi kredi sağlanarak döviz riskinin ortadan kaldırılacağı belirtildi. 2016 yılı içerisinde dört projeyi Türk Lirası cinsinden fonladıklarına dikkat çeken Marquet, bunun 3’ünün bono birinin de Borsa İstanbul yatırımı olduğunu belirtti.

Türk Ekonomisine güvendiklerini deklare eden Marquet; Türkiye’de şehir hastaneleri projelerine, KOBİ’lere, araba üretim şirketlerine ve enerji şirketlerine de kredi verdiklerini açıkladı.

2014 yılında Türkiye’ye toplam 1,4 milyar Euro yatırım yapan EBRD; ülkemize yaptığı yatırımı 2015 yılında 1 milyar 900 milyon Euro’ya çıkarttı. 2016 yılında da yatırımını artıran EBRD, bu ülkemize yıl yaklaşık 2 milyar Euro yatırım yaptı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol