Advert Advert Advert

2017’de Elektrik Faturanızı Düşürebilirsiniz

2017’de Elektrik Faturanızı Düşürebilirsiniz
2017’de Elektrik Faturanızı Düşürebilirsiniz -

EPDK’nın son yaptığı kilovat saati düşürme uygulaması ile aylık 82 liranın üzerinde fatura ödeyen tüketici tedarikçisini seçerek elektrik faturasını düşürebilecek.

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) son yaptığı açıklama ile elektrikte 3600 kilovatsaat olan serbest tüketici limitini 2017 yılı itibari ile 2400 kilovatsaate düşürdüğünü açıkladı.

Limit 82 Lira

Yapılan bu düzenlemeden sonra aylık elektrik fatura ödemesi minimum 82 lira olan elektrik aboneleri, serbest tüketici olarak tedarikçisini değiştirme hakkına sahip olacak. Geçen yıl da uygulamada olan bu sistemde minimum ödeme tutarı olarak 120 TL civarı bir tutar belirlenmişti.2017 yılı itibari ile bu limitin düşmesi ile daha çok tüketici tedarikçisini seçme hakkı kazandı.

Daha Çok Aboneyi Kapsıyor

Yapılan bu düzenleme ile yıllık elektrik tüketimi 2400 kilovatsaatin üzerinde olan yaklaşık 8,4 milyon elektrik abonesi bu uygulamadan faydalanarak serbest tüketici olma hakkı kazanmış olacak.

Tedarikçi Seçiminde Dikkatli Olunmalı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, bu uygulama ile serbest tüketici olma hakkını kazanan tüketicileri sözleşmeleri imzalamadan haklarını detaylı bir şekilde öğrenmeleri konusunda uyardı. Yılmaz, ‘’ Tüketiciler abonelik sözleşmelerini çok dikkatli bir şekilde incelemeli ve imzalamalılar. Tedarikçilerini seçerken dikkatli olmalılar. Tüketim alışkanlıklarını belirleyip sözleşmeleri buna uygun olarak imzalamalılar’’ dedi.

Daha Ucuz Elektrik Almak İçin Ne Yapmalı?

Yıllık tüketimi 2400 kilovatsaatin üzerinde olan tüketiciler bu uygulamadan faydalanabiliyor. Yani ilk öncelik aylık 82 lira fatura ödemelerinin olması gerekiyor. Sonrasında aboneler tedarikçi seçiminde bulunmalı ve şirket ile sözleşme yapmalılar. Değişiklik işlemi şirketlerin çalışma prensiplerine göre 1 ya da 2 ay gibi bir sürede tamamlanıyor. Bu işlemler yapılırken eski aboneliğin iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Değişiklik İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Serbest tüketici olma hakkını kazanıp elektrik şirketi değişikliği yapmak isteyen tüketiciler;

  • Resmi kimlik fotokopisi
  • Son dönem faturaları
  • Kullanım yeri ve abone adres bilgileri gibi evraklar ile değişim işlemlerini yaptırabilirler.
EPDK 82 lira 2400 kilovatsaat elektrik şirketi değişikliği serbest tüketici olma hakkı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!