Gümrük Muafiyeti Düştü

0

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ekonomi Bankası iş birliği ile düzenlenen organizasyonu E – Ticaret Meclisi ve EticaretSEM tarafından yapılan Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliğine katıldı. TOBB konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bakanlık olarak elektronik ticareti çok önemsediklerinin altını çizerken, ‘’ E – Ticaret dünya çapında her geçen gün popüler olan bir alışveriş yöntemi, ülkemizde de önü açık bir alan. Türkiye olarak bu alanda gelişmeleri takip ederek çok mesafe alabiliriz. Bu konuda ilerleyebilmek için temellerinin doğru atılması gerekiyor’’ dedi.

Ülke olarak diğer dünya ülkeleri ile kıyaslandığında e – ticaret alanında geride olduğumuzu belirten Tüfenkci, ‘’ Ülke olarak e ticarette diğer ülkelere göre daha gerideyiz bunun birçok farklı nedeni var. En önemli nedenlerinden biri de bizim bilişim sektörünün altyapısını oluşturan firmalara getirdiğimiz kısıtlamalar oluşturuyor’’ dedi.

Haksız Rekabetin Önüne Geçiyoruz

Yurt dışından gümrüksüz gelen ürünler hakkında da açıklamada bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ‘’ Yurtdışından gümrüksüz gelen ürünler hakkında yeni düzenlemeler yapıyoruz. E- Ticaret firmalarının yurt dışına gönderdikleri ürünler ile yurtdışından ülkemize giren ürünler arasında ülkeler arası gümrük muafiyet oranlarından çok büyük farklılık olduğunu gördüm. Geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili olarak önerimizi Bakanlar Kurulu’na götürdük. Bundan öncesinde 75 Euro olan yurt dışından gümrüksüz gelen ürünlerde uygulanan muafiyet oranı yeni uygulama ile 30 Euro’ya düşürüldü. Avrupa bu muafiyet oranını 22,5 Euro olarak uyguluyor. Teklifimiz Bakanlar Kurulu’nda imzadan çıktı, bir iki güne kadar Resmî Gazete ’de yayımlanacaktır’’ dedi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın