Ana SayfaEkonomiCep Telefonu Fiyatları Yeni Yılda Patlayacak!

Cep Telefonu Fiyatları Yeni Yılda Patlayacak!

-

Teknolojik ürünlerin fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle Amerikan Doları ve Euro da meydana gelen aşırı değerlenme, ithal edilen teknoloji ürünlerine de zam olarak yansıyor. Bununla birlikte Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’ de meydana gelen zamlar da teknolojik ürünlerin fiyatlarında artışa neden oluyor.

Bilhassa ülkemizde çok hareketli olan cep telefonu pazarı bu artışlardan doğrudan etkileniyor. Tüketiciler, her geçen gün artan fiyatlardan dert yanarken, aracılar da kazançlarının artmadığını; aksine satışların azalmasıyla kazançlarının düştüğünü belirtiyorlar. ÖTV zamlarından ve dövizdeki kur artışlarından kendilerinin bir kazancı olmadığını belirten ithalatçılar, cep telefonu fiyat artışlarının tüketiciler gibi kendilerini de rahatsız ettiğini belirtiyorlar.

Yeni Yılda Yeni Zamlar Yolda!

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Vergisiz fiyatı 1 lira olan bir cep telefonunun, KDV ve ÖTV ile 189,98 liranın altında satılamayacağını belirten Başkan Ekşi; lakin bu yıl yazılı ve görsel basında 189 liranın altında satılan çeşit çeşit telefon gördüklerini belirtti. Bu durumun ciddi bir vergi kaçağı yaşandığının göstergesi olduğunu belirten Ekşi; geçen yıl da uyardıklarını ve yeniden uyarma gereği hissettiklerini belirterek bu duruma müdahale edilmesini istedi. Hem devletin ciddi bir vergi kaybına uğradığını belirten Ekşi; hem de kayıtlı ve kayıt dışı iş yapanlar arasında ciddi bir haksız rekabet oluşacağını ifade etti.

Yeni yılda uygulanması muhtemel ÖTV zammının istenilen sonuçları vermeyeceğinin altını çizen Başkan Ekşi; ÖTV zammının daha önce olduğu gibi maalesef kayıt dışı iş yapanlara yarayacağını söyledi. Devletin yasal ve nizami iş yapanların yanında duracağını bildiklerini ifade eden Ekşi, sektörün acilen bir düzenlemeye ve denetimlerin artırılmasına ihtiyaç duyduğunu deklare etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,389BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler