Halka Arz Ne Demek? Halka Arza Neden İhtiyaç Duyulur?

Halka Arz Ne Demek? Halka Arza Neden İhtiyaç Duyulur? Halka Arz Neden İstenir? Detaylar İçin...

0
Halka Arz Ne Demek? Halka Arza Neden İhtiyaç Duyulur?

Borsa, pek çoğumuz için adeta bilinmezlikler deryası. Şirketlerin işlem gördüğü borsayı ilk aşamasından başlamak üzere anlamaya çalışalım. Halka arz olan, yani borsa da işlem görmeye başlayan şirketler neden buna ihtiyaç duyar?

Başlıklar

Sermaye Piyasası Kanunu’nda Halka Arz

Halka arz iki kelimeden müteşekkil olmakla birlikte pek çok olayı bünyesinde barındırmaktadır. Sermaye piyasası araçlarının satın alınması için her türlü yoldan halka çağrıda bulunulması bir “halka arz” fiilidir.

Aynı şekilde halkın bir anonim ortaklığa katılmaya veya kurucu olmaya davet edilmesi, hisse senetlerinin borsalar veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda devamlı işlem görmesi, halka açık anonim ortaklıkların sermaye artırımları dolayısıyla paylarının veya hisse senetlerinin satışı; Sermaye Piyasası Kanunu’nda “halka arz” olarak nitelendirilmiştir.

Halka Arz Neden İstenir?

Halka arz işleminin talep edilmesinde pek çok farklı neden mevcuttur. Şirketler açısından halka arzın istenmesinin sebepleri olarak, finansman sağlama amacını ilk sırada sayabiliriz. Halka arzın ilk ve en önemli nedeni budur. Şirketler hisseleri karşılığında piyasadan nakit toplamak isterler.

Bununla birlikte halka arz işlemi ile şirketler; diğer finansman kaynaklarına kolay erişim, kurumsallaşma, tanınma, itibar, sürdürülebilirlik gibi amaçlar güderler.

Halka arz işleminin şirketler açısından olduğu gibi, şirket ortakları açısından da pek çok avantajı mevcuttur. Şirket ortakları; şirketin değerinin belirlenmesi, şirketin önemli işlerinden zamanında haberdar olma, ortaklıktan daha kolay ayrılabilme gibi nedenlerden dolayı halka arz olmayı istemektedirler.

Halka arz işleminin gerçekleşmesi ile ortakların daha az sorumluluk ile aynı getiriyi elde etme gibi bir avantajları oluşacaktır. Ayrıca denetim görevlerinden de nispeten sıyrılmış olacaklardır. Bu sayede ortaklar gönül rahatlığı ile yatırımlarına devam etme şansına sahip olabileceklerdir. Zira denetim işlemleri zaten piyasa denetleyicileri tarafından gayet titiz şekilde yerine getirilecektir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın