Bankacıyım.Net

Ev Almak İsteyenler İçin Konut Kredisi Mi Avantajlı İhtiyaç Kredisi Mi?

Ev Almak İsteyenler İçin Konut Kredisi Mi Avantajlı İhtiyaç Kredisi Mi?

Konut almak isteyenlerin özellikle de orta gelirlilerin en büyük finansman kaynağı banka kredileridir. Peki, konut almak için krediye ihtiyaç duyanlar konut kredisi kullansalar mı avantajlı olur yoksa ihtiyaç kredisi mi?

Ev Almak İçin İhtiyaç Kredisi Kullanılabilir Mi?

Kirada oturmaktan bıkanların ve ev alarak yatırım yapmak isteyenlerin en büyük destekçisi banka kredileridir. Bankalar ev almak isteyenlere çeşitli faiz oranlarından ve çeşitli vade seçeneklerinden konut kredisi kullanma imkânı sunuyor. Fakat ev almak için konut kredisi kullanmak zorunda değilsiniz ayni taşıt almak için taşıt kredisi kullanmak zorunda olmadığınız gibi. Alacağınız evin nakit ihtiyacını ihtiyaç kredisi kullanarak da kolaylıkla halledebilirsiniz.

Konut kredileri uzun vadeli, düşük faizli ve yüksek kredi limitli kredilerdir. Hal böyleyken ev sahibi olmak isteyenler genelde konut kredisi kullanmayı tercih ederler. Faiz ve vade oranları ile karşılaştırma yapıldığında konut kredisi diğer kredilere göre daha avantajlı gözüküyor.

Krediler sadece faiz oranlarında ibaret değildir. Kredi kullandığınız zaman bankalara sadece faiz ücreti ve anapara ödemesi yapmazsınız. Kredi kullandığınız zaman faiz ve anapara ödemelerinin yanında bankalara dosya masrafı, çeşitli ücretler ve vergiler ödersiniz. Konut kredisi kapsamında ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti gibi ücretler alındığı için diğer kredilere göre masraflı bir kredidir. Haliyle konut kredisi ne kadar da düşük faizli olsa da diğer kredilere göre özellikle de ihtiyaç kredisine göre avantajlı olmayabilir.

Konut kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi daha avantajlı olduğu konusunda analiz yaparken en iyi yöntem kredilerin toplam maliyet oranına bakmaktır. Toplam maliyet oranı aynı zamanda efektif faiz oranı olarak da bilinir ve kredi ödemeleri hakkında net bilgi verir. Çoğu ihtiyaç kredisinin toplam maliyet oranı konut kredisi toplam maliyet oranlarına göre düşük olduğu için konut alırken ihtiyaç kredisi kullanmak faydalı olabilir.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin