Donald Trump’ın ABD Başkanı Olması Türkiye Bankacılık Sektörünü Nasıl Etkiler?

0

Donald Trump’ın Başkanlığı Kredi Faizlerini Etkiler Mi?

8 Kasım 2016 tarihinde yapılan ABD seçimlerinden Donald Trump zaferle ayrıldı. Radikal söylemlere sahip olan Donald Trump ABD başkanı olmasıyla birlikte Dolar değer kazanmaya başladı ve bunun yanında ABD ekonomisi olumlu seyrine devam etti.

Dünya ekonomisi 21 Ocakta ABD Başkanlığı koltuğuna oturacak olan Donald Trump’ın uygulayacağı ekonomi ve maliye politikalarına kitlendi. Donald Trump’ın ve ekibinin belirleyeceği maliye politikalarına göre FED faiz kararlarını şekillendireceği için ABD’nin yeni maliye politikaları piyasalardaki sermaye akışını ve döviz kurlarını yakından ilgilendiriyor.

FED ’de dahil olmak üzere çoğu ekonomist Donald Trump ve ekibinin genişlemeci bir maliye politikası uygulayacağı üzerine hem fikir gözüküyor. Beklenildiği gibi Donald Trump genişlemeci bir maliye politikası uygulaması durumunda ABD ekonomisinde enflasyonist bir eğilim görülecektir. Ve FED enflasyonu baskılamak için faiz artıracaktır. Donald Trump ve ekibinin uyguladığı genişlemeci maliye politikası ne kadar kapsamlı olursa FED o kadar fazla faiz arttırır.

Donald Trump’ın genişlemeci maliye politikası ile FED faiz artırımlarına hız vereceği için 2017 yılında sermaye hareketleri Türkiye gibi riskli ülkelerden ABD’ye yönelecektir. Bunun yanında Dolar diğer para birimlerine göre değerlenmeye devam edecektir.

Sermayenin ABD’ye akması Türkiye gibi iç tasarrufları az olan ülkelerde kredilendirme maliyetini artırabilir. Kredilendirme maliyetlerinin artması ile bankalar mecburen kredi faiz oranlarını arttırma yoluna gidebilir.

Ayrıca sermayenin ABD’ye kaçmasıyla Dolar kuru artacağı için Türkiye Merkez Bankası faiz arttırma yoluna gidebilir. Bu durumda reel faiz oranları artacağı için kredi faiz oranlarında yukarı yönlü bir hareketlenme görülebilir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın