Asgari Ücret Alan Bir Kişi Ne Kadar Kredi Alabilir?

Bankalar kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu, geliri ve banka sicili ile ilgilenir. Kişinin geliri bankalar için önemlidir. Bankalar kişinin gelirine göre kredi tutarı belirler. Hatta bankalar kredi kartı limitini dahi kişilerin gelirine göre belirler. Kredi limiti ile kişilerin gelir paralellik gösterir. Yani kişinin geliri arttıkça alabileceği kredi miktarı da artar.

Günümüzde asgari ücretin durumu bellidir. Asgari ücret üzerinden maaş alan kişiler bir memur ya da bir asker kadar maaşları yoktur. Hal böyleyken asgari ücret üzerinden maaş alan kişilerin alabileceği kredi miktarı çoğu çalışana göre düşüktür. Peki, asgari ücretli ne kadar kredi alabilir? Bunu hesaplamanın yöntemleri mevcuttur.

Bankalar kredi miktarlarını belirlerken kişilerin ödeyebileceği bir miktar belirler. Kişinin ne kadar bir borç yükünün altından kalkabileceğini bankalar kişinin gelirine göre karar verir. Bankalar kişilerin gelirine göre kredi miktarını belirlerken kredinin aylık taksit tutarının kişilerin gelirinin belli bir oranını geçmemesini isterler. Bu oran bankalar arasında farklılık göstermekle birlikte genelde kredinin aylık taksit tutarının kişilerin gelirinin 1/3’ünü geçmemesi sağlanır. Yani 1300 TL maaş alan kişinin kullanacağı kredinin aylık taksit tutarı en fazla 433 TL olması gerekir.

Fakat asgari ücretlide olunsa kredi limiti fazla olan bir kredi kullanmak mümkündür. Bankaların ipotekli kredilerini kullanarak yüksek tutarlı kredi kullanılabilir. Fakat bu krediyi kullanabilmek için kredi kullanmak isteyenin ipotek ettirebileceği bir taşınmaza sahip olması gerekir.  

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın