Kış Saatine Geçmedik Elektrik Tüketimi Patladı!

0

Ülkemiz bu sene kış saatine geçmedi. Kuzey Yarım Küre’deki pek çok ülke kış saatine geçerken, ülkemizde elektrik tüketiminden tasarruf edilmesi için bu yıl kış saati uygulamasına geçilmedi. Elektrik tasarrufu için hesaplamalar tutmadı ve kış saatine geçmemek tasarruf etmek bir yana, elektrik tüketiminin artmasına neden oldu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Başkanı Mahir Ulutaş, sadece İzmir’de elektrik tüketiminin geçen yılın kasım ayına göre yüzde 11,4 oranında artış gösterdiğini belirtti. Bahse konu artışın sadece konutlardaki elektrik tüketimini kapsadığını söyleyen Ulutaş, buradan hareketle aslında artış oranının çok daha yüksek olduğunun söylenebileceğini belirtti.

1 Ayda Sadece İzmir’de Konutlardaki Kayıp 68 Milyon Türk Lirası

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Başkanı Mahir Ulutaş, Kasım 2016’da tüketilen enerjinin bir önceki yılın aynı dönemine göre sadece İzmir’de gerçekleşen artış nedeniyle 68 milyon Türk Lirası tutarında bir kayba neden olduğunu vurguladı. Türkiye genelinde de durumun bundan farksız olduğunu belirten Başkan Ulutaş; ülke genelinde Kasım ayında, geçen yılın kasım ayına göre elektrik tüketiminin yüzde 6.53 düzeyinde artış gösterdiğini vurguladı. Bu artışla birlikte Kasım ayında meydana gelen elektrik tüketim miktarı 22,6 milyar kilovat saate çıktı.

Geçtiğimiz yılla kıyaslandığında artışın bu şekilde gerçekleştiğini belirten Ulutaş, geçtiğimiz Ekim ayı ile karşılaştırıldığında ise elektrik tüketiminin yarı yarıya arttığını belirtti. Sıkıntının sadece elektrik tüketiminde de olmadığını vurgulayan Ulutaş, neredeyse tüm Türkiye’de çocukların gece karanlığında derse başladıklarını ve bu durumun aşırı derecede verim düşüklüğüne neden olduğunu söyledi.

Ülkemiz için önemli olan cari açığın da enerji sarfiyatının artması nedeniyle yükseldiğini belirten Başkan Ulutaş, acilen kış saati uygulamasına dönülmesi gerektiğinin altını çizdi. Zararın neresinden dönülürse kar olduğunu söyleyen Ulutaş bir an önce kış saatine dönülmesini istedi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın