Kredi Kullanırken Kira Geliri İşe Yarar Mı?

EK Gelir Kredi Kullanmayı Kolaylaştırır Mı?

Bankalar kredi kullanmak isteyen kişileri gelir, kredi notu ve banka siciline göre değerlendirir. Bankalar kredi notu ve banka sicilini kullanarak kişinin borç ödeme alışkanlığını araştırırken kişinin gelirine bakarak ödeyebileceği borç yükünü araştırır.

Kişilerin geliri talep ettikleri kredi miktarına kavuşabilmeleri için önemlidir. Bankalar hem yasalar gereği hem de borcun ödenebilirliğini sağlamak amacıyla kişi gelirinin belli bir oranı kadar aylık ödemesi olan kredi miktarı vermeyi uygun görüyorlar. Dolaysıyla gelir ile kredi miktarı paralellik gösteriyor.

Kredi kullanımında gelir kadar ek gelirde önem taşıyor. Belgelenebilen ek gelirler kredi başvurularında normal gelire eklenerek hesaba katılıyor. Üç aylık veya yıllık gelirler bankalar tarafınca ek gelir olarak görülüyor ve kredi kullanımı esnasında bankalar tarafından hesaplamalara dahil ediliyor.

Kredi başvurularında ek gelirin ektisini bir örnekle açıklayalım. Kişinin normal gelirinin 1.300 TL ek gelirinin yıllık 1.200 TL olduğu ve banka aylık kredi taksitinin kişinin aylık gelirinin yarısını geçmemesini istediğini varsayalım. Öncelikle yıllık ek geliri aylık gelire çevirmeliyiz ve 1.200 TL’yi 12 böldüğümüzde aylık ek gelir 100 TL oluyor. Daha sonra bulduğumuz aylık ek geliri normal gelire ekleyerek kişinin aylık toplam gelirini 1.400 TL olarak buluyoruz. Bu durumda banka kredi taksitinin kişinin gelirinin yarısını geçmemesini istediği için alınabilecek kredinin aylık taksiti maksimum 700 TL’yi geçmemesi gerekiyor.

Bankalar ve yasalar kişinin borçları yanında çeşitli zorunlu sosyal ihtiyaçları olduğu için kişi gelirinin belli miktarı kadar kredi kullanmasını öngörüyor. Böyle kişinin hayatını idame ettirmeye devam etmesi ve borçlarını devamlı olarak ödeyebilmesi sağlanıyor. Kredilendirme miktarı sadece bankalar tarafınca alınan bir önlemdir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.