Ana SayfaBankacılıkKredi Kullanırken Kira Geliri İşe Yarar mı?

Kredi Kullanırken Kira Geliri İşe Yarar mı?

Kredi Kullanırken Kira Geliri İşe Yarar Mı? EK Gelir Kredi Kullanmayı Kolaylaştırır Mı? Detaylar İçin...

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Kullanırken Kira Geliri İşe Yarar mı?

Bankalar kredi kullanmak isteyen kişileri gelir, kredi notu ve banka siciline göre değerlendirir. Bankalar kredi notu ve banka sicilini kullanarak kişinin borç ödeme alışkanlığını araştırırken kişinin gelirine bakarak ödeyebileceği borç yükünü araştırır.

Kişilerin geliri talep ettikleri kredi miktarına kavuşabilmeleri için önemlidir. Bankalar hem yasalar gereği hem de borcun ödenebilirliğini sağlamak amacıyla kişi gelirinin belli bir oranı kadar aylık ödemesi olan kredi miktarı vermeyi uygun görüyorlar. Dolaysıyla gelir ile kredi miktarı paralellik gösteriyor.

Kredi kullanımında gelir kadar ek gelirde önem taşıyor. Belgelenebilen ek gelirler kredi başvurularında normal gelire eklenerek hesaba katılıyor. Üç aylık veya yıllık gelirler bankalar tarafınca ek gelir olarak görülüyor ve kredi kullanımı esnasında bankalar tarafından hesaplamalara dahil ediliyor.

Kredi başvurularında ek gelirin ektisini bir örnekle açıklayalım. Kişinin normal gelirinin 1.300 TL ek gelirinin yıllık 1.200 TL olduğu ve banka aylık kredi taksitinin kişinin aylık gelirinin yarısını geçmemesini istediğini varsayalım. Öncelikle yıllık ek geliri aylık gelire çevirmeliyiz ve 1.200 TL’yi 12 böldüğümüzde aylık ek gelir 100 TL oluyor. Daha sonra bulduğumuz aylık ek geliri normal gelire ekleyerek kişinin aylık toplam gelirini 1.400 TL olarak buluyoruz. Bu durumda banka kredi taksitinin kişinin gelirinin yarısını geçmemesini istediği için alınabilecek kredinin aylık taksiti maksimum 700 TL’yi geçmemesi gerekiyor.

Bankalar ve yasalar kişinin borçları yanında çeşitli zorunlu sosyal ihtiyaçları olduğu için kişi gelirinin belli miktarı kadar kredi kullanmasını öngörüyor. Böyle kişinin hayatını idame ettirmeye devam etmesi ve borçlarını devamlı olarak ödeyebilmesi sağlanıyor. Kredilendirme miktarı sadece bankalar tarafınca alınan bir önlemdir.

Pek çok banka kredi başvurularında gelir belgesi istiyor. Eğer bir gelir belgesine sahip değilseniz mutlaka bir gayrimenkul tapusu göstermeli ya da kira gelirinizi belge olarak sunmalısınız. Kredi kullanırken kira geliri önemlidir. Ancak kira gelir belgesi sözleşme niteliği taşımalıdır. Yani kiracınız ile kontrat yapmış olmalı ve bu kontrat kredi ödeme planı süresi ile aynı olmalıdır. Örneğin kiracınız 600 TL kira ödemesi yapıyor olsun. Bu ödeme ise 3 sene boyunca olacak diyelim. O zaman 3 sene vadeli 600 TL kredi taksitli kredi temin edebilirsiniz.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Haziran 2023 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Katılım banka personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Altın, Euro ve Dolar Fiyatı Rekor Kırmaya Devam Ediyor: Son Durum Ne?

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde kurlarda başlayan yükseliş trendi bugün de devam ediyor. Dolar fiyatı 23,40...

TEB İş İlanları: 2023 Haziran

TEB iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş şube...

Akbank İş İlanları: 2023 Haziran (Lise ve Üniversite)

Akbank İş İlanları… Ramazan boyunca Akbank banka personel alımları için devam ediyor. Şube ağlarını sürekli genişleten bankanın adaylarda aradığı kriterler ise pozisyonlara göre farklılık gösteriyor

Yapı Kredi 7 Farklı İlde Direkt Satış Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Yapı Kredi Bankası tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 7 Farklı il için Direkt...

Akbank 9 Farklı İlde Nakit Operasyon Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Akbank zırhlı araç kullanabilen Nakit Operasyon Yetkilisi eleman alımı yapıyor. Akbank tarafından gerçekleştirilecek olan bu işe alımlar ile ilgili bütün detayları haberimizde bulabilirsiniz.