Afyonkarahisar Sandıklı’ya bağlı Akin köyündeki patates üreticileri ülkemizde yaz kış tüketimi oldukça yoğun olan patatesi soğuk hava depoları yerine mağaralarda saklıyor. Mağara içerisindeki sıcaklığın yaz kış fark etmeksizin 7 – 8 derece arsında olması patateslerin Ekim ayından Mayıs ayına kadar muhafaza edilmesini sağlıyor. Köyde bulunan 3 mağara uzun yıllardır üreticilerin soğuk hava deposu yerine tercih ettikleri saklama deposu olarak kullanılıyor, mağaralar 3 bin ton ürün saklama kapasitesi ile üreticilerin soğuk hava maliyetini de ortadan kaldırıyor. Türkiye’nin pek çok yerine ürün sevkiyatı yapılan köyden en çok sevkiyat, İstanbul, Ankara ve Antalya şehirlerine yapılıyor. Köyde gerçekleştirilen patates üretimi ile Türkiye’nin patates ihtiyacının yüzde 20’si karşılanıyor. Mağaralara patates depolama aşamasında günde 50 – 60 kişinin çalıştığı köyde hasat dönüm kilosu 20 kuruşa satılan patates şu an 1,20 liradan satılıyor.

Mağaraların Ürün Kapasitesi

Akin Köyü Muhtarı Yusuf Can, köydeki patates üretimi hakkında bilgi verirken, ‘’ Bu mağaralarda depoladığımız patateslerden Türkiye’nin bütün pazarlarına sevkiyat gerçekleştiriyoruz. Köyümüzde 3 tane doğal soğuk hava deposu olarak kullandığımız mağara var. Her bir deponun ürün saklama kapasitesi 3 bin ton civarında, sezonda yaklaşık 9 – 10 bin ton patatesi bu mağaralarda depoluyoruz. Yaz kış fark etmeden mağaralardaki sıcaklık 8 derece oluyor’’ dedi.

Bölge Halkı İstihdam Ediliyor

Akin Köyü Muhtarı Yusuf Can konuşmasının devamında, mağaralarda depolanan patateslerin 3 aşamadan geçtiğini, birinci ve ikinci sınıf diye ayrıldığını söyledi. Depolama ve sevkiyat işlemlerinde günlük 50 – 60 kişinin çalıştığını söyleyen köy muhtarı böylelikle işçilerin istihdam edildiğini ve günlük 45 lira kazanarak aile ekonomilerine katkıda bulunduklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.