Türkiye’nin En Zengin İlleri Sıralaması: Türkiye’nin En Zengin İli Hangisi?

0

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2016 yılı 3. çeyreği itibariyle illerimizin gelir sıralamaları açıklandı. Türkiye’de en zengin il ekonominin kalbi olması nedeniyle her zaman İstanbul olarak öne çıkmıştır. İstanbul listede yine ilk sırada.

İlk 3 Değişmedi!

Ülkemizin en büyük kentleri konumunda olan; İstanbul, Ankara ve İzmir en zengin iller sıralamasında da ilk 3’teki yerlerini geçmiş dönemlerde olduğu gibi yine korudular.

Bu illerin arkasından; Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Mersin, Manisa sırasıyla en zengin 10 il sıralamasını tamamlamış oldular. Gaziantep listeye 11. sıradan dahil olurken, 12. sırayı Kayseri, 13. lüğü ise Balıkesir aldı.

İlk 20’yi tamamlayan diğer iller ise sırasıyla; Tekirdağ, Denizli, Samsun, Hatay, Muğla, Aydın ve Eskişehir oldu.

İlk 30 İle Kadar Gelir Türkiye Ortalamasının Üzerinde!

Geliri Türkiye ortalamasının altında kalmayan ilk 30 ili sırasıyla; Sakarya, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Trabzon, Çanakkale, Afyonkarahisar, Erzurum, Sivas ve Malatya tamamladı.

Bu illeri; Kütahya, Zonguldak, Ordu, Çorum, Isparta ve Edirne takip ederken; Kırklareli, Tokat, Elazığ, Bolu, Van, Yozgat, Mardin, Kastamonu, Düzce, Adıyaman, Uşak, Amasya, Rize ve Burdur illeri gelir bakımından ilk 50’ye giren kentlerimiz oldu.

İlk 50’den Sonra Gelir Türkiye Ortalamasının Altında!

Ülkemizin gelir bakımından ilk 50 sıralamasındaki illerinin ardından gelen kentlerdeki gelir ortalamaları Türkiye genelinin maalesef altında. 51. Sıradan başlamak üzere bahse konu iller şu şekilde sıralandı.

Bilecik, Giresun, Nevşehir, Niğde, Batman, Aksaray, Osmaniye, Karaman, Kırıkkale, Ağrı Erzincan, Şırnak, Yalova, Muş, Kırşehir, Karabük, Sinop, Kars, Çankırı, Bartın ve Artvin’in ardından son 10 sırayı alan illerimiz ise; Bitlis, Hakkari, Siirt, Bingöl, Iğdır, Gümüşhane, Tunceli, Ardahan, Kilis ve Bayburt oldu.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın