Sıfırda ÖTV Arttı, 2. El Piyasası Hareketlendi!

0

Geçtiğimiz ay hükümet tarafından uygulamaya konulan yeni ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) düzenlemesi sonrasında sıfır kilometre araçlardan alınan vergide artış yaşandı. Özellikle “lüks” sınıfa giren otomobillerdeki artış yüklü miktarda oldu. Söz konusu artışın ardından pek çok tüketici sıfır kilometre araçtan vazgeçerek 2. el araç almaya yöneldi.

Bununla birlikte son aylarda döviz kurunda meydana gelen fahiş artışlar da sıfır kilometre araç fiyatlarının zamlanmasına neden oldu. Bu etkenlerden dolayı sıfır kilometre araç almaktan vazgeçen vatandaşlar, 2. el araç almaya yöneldi. İkinci el otomobil pazarı da bu sayede hareketlendi.

5 Milyona Yakın 2. El Araç Satılmış Olacak!

Sıfır kilometre araçlarda meydana gelen fiyat artışları nedeniyle 2. el araçlara yönelen tüketiciler ile ikinci el otomobil pazarındaki hareketlenme her geçen gün artıyor. Zira sektör temsilcileri özellikle kur farkından doğan fiyat artışlarının henüz sıfır kilometre araçlara tam olarak yansımadığını belirtiyorlar. Kur farkının sıfır kilometre araçlara yansıması ile birlikte ikinci el araçların da zamlanacağını düşünen tüketiciler otomobil pazarlarına ve galerilere akın ediyorlar.

İkinci el otomobil pazarında yaşanan yoğunluk, 2016 yılında satılan 2. el otomobil sayısını rekor seviyeye ulaştırdı. Geçtiğimiz yıllara oranla daha hareketli bir yıl geçiren ikinci el araç pazarında yıl sonu itibari ile 5 milyona yakın aracın el değiştireceği belirtiliyor.

İkinci el otomobil pazarında tüketiciler özellikle bin 600 motor ve üzeri araçlara rağbet gösteriyor. Bu araçlara olan ilginin artmasında bilhassa ÖTV oranlarındaki artışın etkili olduğu belirtiliyor. Yeni yürürlüğe giren ÖTV düzenlemesinden bin 600 motor hacmi ve üzerinde motor hacmine sahip olan araçların daha yüksek oranda etkilenmesi nedeniyle, ikinci el pazarında bu türdeki araçlara rağbetin daha yoğun olduğuna dikkat çekiliyor.  

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın