Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunu’ na göre yurtdışına gidecek olan doktora ve yüksek lisans öğrencileri için yaş sınırı 30 oldu.

MEB Network Ağı Oluşturacak!

Milli Eğitim bakanlığı yurtdışına burslu olarak göndereceği öğrenciler arasında network ağı oluşturacağını açıkladı. Ayrıca yurtdışına giden öğrencilerin bakmakla mükellef olduğu çocuklarının ve eşlerinin sağlık giderlerigittikleri kurum tarafından karşılanacağı kaydedildi. Yapılan değişikliğe yaş sınırlaması da getiren MEB artık yurtdışına yüksel lisans ve doktora eğitimi için gidecek olan öğrencilere 30 yaş sınırını getirdi

Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Bülent Çiftçi 9 Aralık’ ta yayımlanan ve Resmi Gazetede yürürlüğe giren değişimlerle ilgili açıklamalar yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı’ nın Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına dair yaptığı açıklama, yurtdışına giden öğrencilerin eğitim ve öğretim süreçlerinin daha iyi olması ve iyileştirilmesi açısından değişikliğe adım atıldığı ifade edildi.

Yeni düzenlemede yaş sınırının 30′ a yükselmesiyle öğrencilerin evli olarak yurtdışına çıkmasıyla ve mevcut uygulamada sadece öğrencinin sağlık sigortalarının karşılandığı belirtildi. Fakat yeni düzenleme ile ve çocuklarının da sağlık giderlerinin gittikleri kurum tarafından karşılanacağı belirtildi.

Yönetmelik Çalışmaları Devam Ediyor

Çiftçi yaptığı açıklamada öğrencilerin yurtdışına gittikleri andan itibaren network ağı oluşturulacağını, bu anlamda uyum sorunu yaşamayacağını sözlerine ekledi. Yurtdışında yüksek lisans ve doktora eğitimi yapan diğer öğrencilerle irtibat halinde olacağı, birbirlerine yardımcı olacakları ve çalıştıkları alanda birbirlerini destekleyebileceklerini ilave etti. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.