Kreş Yetkilileri KDV Oranının Yüzde 1 Olmasını İstiyor

0

Antalya’da düzenlenen Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Çocuk Kulüpleri Çalıştayı’ nda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerine kreşlerin KDV oranlarının yüzde 1 çekilmesi talebi iletildi. Konu hakkında açıklama yapan Ankara’daki özel bir kreşin hem kurucusu hem de yöneticisi Betül Altınışık Yalçınkaya, ‘’ Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerine kreşlere uygulanan KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi konusundaki talebimizi ilettik. Ülkemizde temel gıda maddelerinin KDV’si yüzde 1 oranında işlem görüyor. Günümüzde aileler de çocuklarını kreşe göndermek zorunda, bizler çocukların kreşe gönderilmesinin de temel ihtiyaç olduğunun göz önünde bulundurulmasını istiyoruz. Bu yüzden bakanlık yetkililerinden KDV oranının düşürülmesini istedik. Bizler kurum olarak yüzde 8 KDV ödüyoruz bu durum haliyle velileri de etkiliyor. Örneğin; bir çocuğun kreş masrafı 1300 lira ise uygulanan KDV ile bu tutar 1405 liraya çıkıyor’’ dedi.

Yalçınkaya açıklamasının devamında, ‘’ Eğer KDV oranları düşürülür ise bu indirim aylık kreş fiyatlarının düşmesine de sebep olacaktır’’ dedi.

KOSGEB Düzenlemesi Bekliyoruz

Ülkemizde esnaf için büyük kolaylıklar sağlayan KOSGEB desteğinden faydalanmak istediklerinin altını çizen Yalçınkaya, ‘’ KOSGEB üretime yönelik alanlarda destek sağlıyor bu yüzden kreşler bu destek faydalanmıyor. Eğer yapılan düzenleme ile KOSGEB desteği kreşlere de uygulanırsa ülke çapında kaliteli kreş sayısında artış yaşanacaktır. Bazı yerlerde 15 kişilik kapasite ile apartmanların altına kreş açılıyor. Bu tip kreşlerde kalite maalesef düşük oluyor ve aileler de büyük sıkıntı yaşıyor. Bunun önüne geçmek için 30 kişinin altındaki kapasitede çalışmaya izin verilmemeli ‘’ dedi.

Kreşlerde Kaliteli Ön Plan Çıkmalı

Çalışataya katılan velililerden biri olan Canan Şen de bir açıklamada bulunarak, ‘’ Kreşlerde çocukların uyku alanları ve oyun alanları birbirinden ayrı olmalı, bazı kreşler katlanır yataklar ile oyun odaları ve uyku odalarını birleştiriyor. Bu çocuklar açısından sağlıklı değil, kreşlere emanet ettiğimiz çocuklarımızın en iyi şartlarda olmasını bekliyoruz. Yetkililer bizlere çocuklarınız için hayal gücünüzü kullanın ve en iyisini düşünün dedi. Bizde öyle yapıyoruz ve uyku odaları konusu ile birlikte oyun alanlarının da çocukların 5 duyu organını geliştirebileceği bahçelerin bulunmasını istiyoruz’’ dedi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın